Jesse Perry vahvistamaan Korikobria

21.11.2013 Korisliiga-joukkue Lapuan Korikobrat on vahvistanut kokoonpanoaan. Joukkueen tuorein jäsen on 24-vuotias ja 201-senttinen Jesse Perry, joka on huippuyliopisto Arizonan kasvatteja. Suomeen ja Lapualle Perry siirtyy Liettuasta.

Perry valmistui Arizonan yliopistosta vuonna 2012. Viimeisellä kaudella hän kirjautti tilastorivilleen keskimäärin 12,2 pistettä ja 7,6 levypalloa. Ensimmäisen ammattilaiskautensa Perry vietti Libanonissa 20,9 pisteen ja 9,1 levypallon tehoin.

Kuluvan kauden Perry aloitti Liettuan liigassa ja Siauliain joukkueessa. Baltian liigassa hän pelasi keskimäärin 19 minuuttia ja teki 8,5 pistettä ja 2,5 levypalloa. Lopullista sopimusta ei kuitenkaan Liettuaan syntynyt.

- Yritimme tosissamme Jesseä jo ennen kauden alkua Lapualle, mutta emme kuitenkaan pystyneet kilpailemaan Siauliain kanssa. Liettuassa on kuitenkin selkeästi erilaiset palkat kuin mihin meillä on Suomessa mahdollisuus, paljastaa kobramanageri Markku Turja seuran nettisivuilla.

- Jessen tilastoilla Arizonasta mennään yleensä suoraan NBA:han, mutta Jesse on kuitenkin hieman alimittainen (201 cm). Koska hän viihtyy myös 5-paikalla, ei Jesseä draftattu NBA:han. Meillä Suomessa ei kuitenkaan ole montaa todella isokokoista pelaajaa, joten uskoisin, että suomalaiseen pelityyliin Jesse sopii mainiosti, jatkaa Turja.

Korikobrat pelasi viime ottelunsa ilman loukkaantumisista kärsineitä Cedric Latimeria ja Brad Reeseä.

Henkilöt

Asiat

 
29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

Näytä lisää vastaavia