6.5.2022 10:31 Tällä kaudella puolivälieriin jäänyt forssalaisjoukkue on solminut kaksivuotisen sopimuksen Juri Heinämäen, 35, kanssa. Hän toimii jatkossa myös Feeniks Basketin valmennusvastaavana.

Edellisen kerran Heinämäki nähtiin naisten Korisliigassa Pyrinnön valmentajana. Kuva: Ville Vuorinen
Päättyneellä kaudella Heinämäki toimi KTP-Basketin apuvalmentaja Korisliigassa. Tätä ennen hän on toiminut muun muassa Tampereen Pyrinnön naisten liigajoukkueen päävalmentajana ja miesten joukkueen apuvalmentajana.
Heinämäki aloitti valmentajauransa Forssan Koripojissa, jossa hän valmensi useita ikäluokkia ja toimi edustusjoukkueen päävalmentajana.
– Totta kai on kiva palata tutuille kotikulmille. Perhe palasi jo viime vuonna Tampereelta tänne ja minä olin kauden yksin Kotkassa, mikä kävi itselle ja perheelle raskaaksi. Oli tarve löytää töitä lähempää ja aika nopeasti niitä onneksi löytyikin, Heinämäki sanoo Forssan Lehdelle.
Forssan Alun apuvalmentajina tulevat toimimaan Teet Toome ja Nina Pajanti-Raudus.
Lisäksi Heinämäki aloittaa kesäkuussa myös junioritoimintaa pyörittävän Feeniks Basket Forssan valmennusvastaavana kahden vuoden sopimuksella.
– Alun puolella saan tehdä huippu-urheilua ja sitä tiukkaa kilpailua mestaruudesta ja sarjan kärkisijoista. Feeniks Basketissa taas saan jeesata valmentajia ja olla tukemassa juniorivalmennusta. Feeniks Basketin valmentajat ovat kaikki osaavia, mutta varmasti heillekin tulee vastaan tilanteita, joissa minun osaamiseni on tarpeen, Heinämäki sanoo.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.