Kärnä palaa Catziin, Behmille jatkosopimus

10.6.2021 08:19 Lappeenrannan Catz on solminut sopimuksen seuran oman kasvatin Claudia Kärnän kanssa. Sara Behm puolestaan solmi jatkosopimuksen seuran kanssa.

Claudia Kärnä ja Sara Behm pelaavat tulevalla kaudella kasvattajaseuransa riveissä. Kuva: Catz

Claudia Kärnä pelasi edelliset neljä kautta naisten I divisioonassa joensuulaisessa Kataja Basketissa. Kataja-rupeaman aikana Kärnä tilastoi keskiarvoikseen 10,8 pistettä, 3,9 levypalloa ja 2,8 koriin johtanutta syöttöä. Catz-kasvatti oli voittamassa Suomen mestaruutta kasvattajaseuransa riveissä keväällä 2015.

- Olen ihan super innoissani, kun pääsen tekemään paluun omaan kasvattajaseuraan ja pukemaan kissapaidan taas päälle. Lähdin 5 vuotta sitten Lappeenrannasta Espooseen, jossa Niko Hellmanin opeissa pääsin kehittymään ja ottamaan suuria harppauksia henkilökohtaisella tasolla. Koulupaikan myötä tie vei vuoden jälkeen Joensuuhun ja Kataja Basketin naisiin pelaamaan 1.divisioonaa. Kataja-vuosien aikana sain paljon vastuuta, peliaikaa ja pääsin hyödyntämään Catzissa ja EBT:ssä opittuja taitoja. Viimeiset 5 vuotta ovatkin kehittäneet minua huimasti koripalloilijana ja nyt olen valmis palaamaan Catziin entistä parempana pelaajana ja pelaamaan Korisliigaa, Kärnä sanoo seuran tiedotteessa.

Sara Behm on niin ikään seuran oma kasvatti, jolle alkava kausi on neljän seuran edustusjoukkueessa. Viime kaudella hän tilastoi keskiarvoikseen 2,1 pistettä ja 2,5 levypalloa.

 
30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

19.3.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Arttu Tammi vahvistamaan Hongan naisten ja tyttöjen valmennusta

Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

Näytä lisää vastaavia