28.10.2019 20:27 Kouvojen päävalmentaja Tuomas Oja: "Maaleja tuli aika reilusti."

Kouvojen sentteri Duke Shelton oli lahtelaisille paha pideltävä. Kuva: Ville Vuorinen
Kouvolan Kouvot venytti voittoputkensa jo viiteen Lahti Basketballin vieraana lukemin 95–104 (48–51). Kouvot on avannut kauden loistokkaasti viidellä voitolla kuudesta koitoksesta.
Lahti Basketball on hävinnyt kahdeksasta ottelustaan kuusi. Päävalmentaja Petri Velling kaipasi ennen ottelua joukkueeltaan parannusta etenkin puolustuspäässä. Siinä mielessä Kouvojen 104 pistettä aiheuttaa Vellingille varmasti paljon mietittävää.
Kouvojen ykköstykki oli sentteri Duke Shelton (28/7/3r). Myös Derrick Barden (23/5/3r) ja Silas Melson (23/6) olivat tehokkaalla pelipäällä. Kouvoille ottelua edelsi kymmenen päivän pelitön jakso.
– Tosi tyytyväinen olen voittoon. Tosi pitkä tauko on peleistä, ollaan vain treenattu. Se on ihan ymmärrettävää, että alussa oli vähän hakemista. Mutta kaiken kaikkiaan voi olla tyytyväinen, että voitto otettiin, Severi Kaukiainen (2/1/4s) sanoi Elisa Viihteen Korismaanantai-lähetyksessä.
Kaukiainen sai pelata isot minuutit viime vuosien pelintekokaveriaan Tuomas Hirvosta (7/4/7s) vastaan.
– Aika paljon olen treeneissä Tuomasta vastaan pelannut, joten ei siinä mitään uutta tai ihmeellistä ollut, Kaukiainen hymyili.
Lahti Basketballin Courtney Stockard (27/6/3s) ja Devante Wallace (27/0/3s) tekivät molemmat komeat 27 pistettä. Hyökkäyspeli ei ollut kuitenkaan Lahden ongelma, vaan puolustuksessa kotijoukkue ei saanut otetta Kouvojen vauhdikkaisiin palloskriineihin. Lahti Basketballin valopilkku oli Vesa Mäkäläisen (7/5) paluu kokoonpanoon.
Myös Kouvojen päävalmentaja Tuomas Oja oli kriittinen joukkueensa puolustuspään tekemiseen.
– Maaleja tuli aika reilusti. Teimme puolustuksessa kyllä paljon virheitä. Toivottavasti tuli myös mentaalipuolella oppia tulevaan.
– Olemme pelanneet tähän asti mielestäni ihan okei, mutta kyllä tässä on vielä keskiviikoksi paljon parannettavaa, Oja suuntasi jo katsettaan Karhu Basketin Kouvola-vierailuun.
Lahti Basketballin seuraava ottelu lauantaina Joensuussa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Tiukan taistelun jälkeen tänään pisteet kotiin Lahdesta! @lahtibasketball - Kouvot 95-104#korisliiga #kouvot #unelmiayhdessä pic.twitter.com/yBvpAVViYX
— Kouvot (@Kouvot) October 28, 2019
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.