Lahti Basketball katkaisi seitsemän ottelun tappioputkensa Uudessakaupungissa

7.12.2019 20:50 Vilpas ja Pyrintö pitivät vierasjoukkueet kurissa kotiparketeillaan.

Lahti Basketball ja Vesa Mäkäläinen juhlivat Uudessakaupungissa. Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketball otti helpottavan voiton Uudenkaupungin Korihaiden vieraana selvin lukemin 66–87 (27–47). Samalla LaBa katkaisi seitsemän ottelun tappioputkensa.

– Tultiin hyvin peliin sisään, oltiin fiksuja ja puolustuksessa meillä oli hyvä intensiteetti ja sitä kautta saatiin hyökkäys hyvin rullaamaan. Se oli ehkä avain tänään, lahtelaisten päävalmentaja Petri Velling kiitteli.

Lahti Basketball johti ottelua ensimmäisistä sekunneista loppuun asti. Suuremmillaan vierailijoiden johto käväisi 25 pisteessä.

– Kaikki on mennyt ihan ok harjoituksissa, joten sitä, mikä tänään oli, en osaa vielä sanoa. Meidän piti ottaa Lahdelta kolmen pisteen heitot pois, mutta ei sitten ihan onnistuttu. Nyt ei oltu ollenkaan sellainen joukkue, kun ollaan viimeiset neljä peliä oltu, Korihaiden käskyttäjä Jarno Nikula ihmetteli.

LaBan tähtenä tuikki Jerry Evans Jr. (33/8). Vaihtopenkiltä Vesa Mäkäläinen (13/4/3s) antoi hyvät minuutit. Korihaiden vaisun illan paras oli Jalen Henry (18/6).

Korihait pelaa seuraavan kerran perjantaina Kotkassa. LaBa isännöi lauantaina Ura Basket eGameStarsia.

Ottelutilasto

Vilpas kaatoi BC Nokian niukasti

BC Nokia laittoi Salon Vilppaan Salohallissa tiukoille, mutta sarjakakkonen piti lopulta kotiparkettinsa voittamattomana lukemin 77–74 (37–40).

Ottelu oli läpi 40 minuutin erittäin tasainen. Joukkueiden välinen piste-ero oli suurimmillaankin vain seitsemän pistettä.

Viimeisillä minuutilla BC Nokia nousi vielä tasoihin DeMarcus Hollandin (11/4/2s) kylmähermoisella kolmosella. Toisessa kenttäpäädyssä DJ Laster (18/5/4s) vastasi kuitenkin seuraavassa hyökkäyksessä kolmosellaan.

Laster oli muutoinkin Vilppaan ottelun hahmo. Henri Kantonen (11/2/4s), Chris Flemmings (11/5/2s) ja Teemu Rannikko (11/1/3s) kasasivat 11 pistettä mieheen. BC Nokian ykkönen oli Stacy Davis (20/4).  ’

Vilpas saa seuraavaksi vieraakseen Lapuan Kobrat perjantaina. BC Nokia isännöi samaan aikaan Helsinki Seagullsia.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Ottelutilasto

Pyrintö piti KTP:n takanaan

Tampereen Pyrintö piti kotkalaisen KTP-Basketin takanaan kori-ilottelussa 103–99 (52–43).

Lauantai-illassa molemmat joukkueet hyökkäsivät Pyynikillä tehokkaasti. Pyrintö oli joukkueista alusta alkaen johtoasemassa, KTP sinnikäs takaa-ajaja.

– Paljon koreja, varmasti yleisö tykkäsi. Ei mitään puolustuksen riemua ehkä nähty. Mutta sellaista perinteistä Pyrintö-palloa, kapteeni Antero Lehto (20/4/6s) kertoi Elisa Viihteen haastattelussa.

Pyrinnön tehopelaajia olivat Lehdon ohella BJ Raymond (24/10/5s) ja Khalil Small (19/3/2s).

KTP:ltä ehdoton ykkönen oli peräti 42 pistettä takonut laituri Byron Wesley (42/13/3s). JayVaughn Pinkston (24/10/2s) ja Topias Kuukkanen (14/4) tukivat Wesleyn huippuiltaa parhaiten.

– Löysin ottelusta aika laadukasta koripalloa tähän vaiheeseen kautta. Vaikka tuli paljon koreja, niin myös molemmat hyökkäsivät mielestäni hyvin, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen pohti.

Pyrinnön Korisliiga-kausi jatkuu vasta 18. joulukuuta paikallisottelulla BC Nokiaa vastaan. KTP isännöi Korihaita perjantaina.

Ottelutilasto

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia