7.8.2019 10:40 Naisten Korisliigan Vimpelin Veto on tehnyt ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen yhdysvaltalaislaituri Mariya Mooren, 23, kanssa.

183-senttinen Moore valmistui keväällä South Californian yliopistosta (Pac-12-konfrenssi), jossa hän kuului joukkueensa avainpelaajiin. Kauden keskiarvo oli 13 pistettä, 4,4 levypalloa, 3,6 syöttöä ottelua kohden. Tätä ennen hän pelasi kolme kautta kovassa Louisvillen yliopistossa.
- Moore on monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan eri pelipaikoilla. Hän sopii hyvin joukkuekonseptiimme, kertoo Vedon valmentaja Jarkko Havu seuran tiedotteessa.
Viime kaudella yhdeksänneksi naisten Korisliigassa sijoittunut Veto on tehnyt aiemmin sopimukset ensi kaudeksi Jamee Swanin, Abria Tricen, Anni Kujalan, Riikka Kujalan ja Taru Timon kanssa. Joukkueen valmennuksesta vastaavat Jarkko Havu ja Jukka-Pekka Kujala
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.
Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.