10.2.2023 12:55 Susijengin viime kesän EM-kisajoukkueessa esiintynyt ja paraikaa high school -koripalloa Yhdysvalloissa pelaava Tampereen Pyrinnön kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Miro Little, 18, on saanut kutsun NBA:n All-Star -viikonlopun yhteydessä Salt Lake Cityssä järjestettävälle Basketball Without Borders -maailmanleirille 17.-19. helmikuuta.
Miro Littlekin nähdään Salt Lake Cityssä NBA:n All-Star-viikonloppuna. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Basketball Without Borders on NBA:n 21 vuotta sitten lanseeraama maanosakohtaisten lukioikäisten huippupelaajien leiritys. Nyt Basketball Without Borders kerää jo seitsemättä kertaa maanosien huiput maailmanleirille, johon osallistuu 40 miespuolista pelaajaa 27 maasta.
Basketball Without Borders -maailmanleiri järjestetään Utahin Salt Lake Cityssä NBA:n All-Star-viikonlopun yhteydessä. Leirin ohjelmaan kuuluu erilaisia liikkumis-, heittämis- ja taitotestejä, ammattilaisuuteen evästäviä seminaareja sekä leirin huipentava turnaus. Niin NBA:n henkilökuntaa kuin NBA-pelaajia ja -valmentajia vierailee leirillä opastamassa nuoria lupauksia.
Maailmanleirin päätteeksi pelaajat seuraavat Salt Lake Cityn Vivint Arenassa NBA:n All-Star-ottelua, johon Lauri Markkanen on nimetty ensimmäisenä suomalaispelaajana koskaan.
Miro Little debytoi Susijengissä helmikuun 2022 EM-karsintaikkunassa ja edusti Suomea viime kesän EM-kisoissa Prahassa ja Berliinissä. Little on tähänastisella maajoukkueurallaan pelannut 14 miesten maaottelua 2,1 pisteen, 2,1 syötön ja 1,0 levypallon keskiarvoin. Tällä kaudella Little on edustanut Sunrise Christian Academya Yhdysvaltain high school -kentillä ja siirtyy ensi kaudeksi NCAA-liigaan Baylor Bearsiin.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.