18.7.2019 08:57 Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.
Lena Reshetkolta löytyy palkintokaapista kuuden mestaruuden lisäksi kuusi SM-hopeaa ja yksi pronssi. Kuva: Ville Vuorinen
Reshetko on pelannut urallaan naisten Korisliigassa pudotuspelit mukaan lukien 407 ottelua, joissa on syntynyt 15,0 pistettä ja 8,2 levypalloa ottelua kohden. Jokaisella kaudellaan Reshetkon pistekeskiarvo on ollut yli kymmenen pistettä.
- On suuri kunnia saada Elenan tasoinen pelaaja PeKaan. Elena on jo vuosia ollut sarjan parhaita ja tunnetuimpia pelaajia. Hän tulee olemaan ammattimaisella asenteellaan ja voitontahdollaan myös erittäin hyvä esimerkki nuorille pelaajillemme, joita tulevalla kaudella tulee olemaan enemmän kuin viimekausina. Elenan meillä alkaa olla taas mestaruudesta taisteleva joukkue kasassa, kommentoi päävalmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.
Kausi 2018-2019 oli Reshetkolle kaikkiaan 19. Catzissä. Näistä 14 on kulunut naisten Korisliigassa, jossa hän on ollut voittamassa kaikkia Catzin saavuttamia mitaleita eli kuutta kultaa, kuutta hopeaa ja yhtä pronssia.
Suomen kansalaisuuden kesällä 2018 saanut Reshetko on valittu kahdesti vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi (2011-2012, 2015-2016) ja kahdesti myös finaalien tärkeimmäksi pelaajaksi (2009-2010, 2012-2013).
Peli-Karhuilla on sopimukset ensi kaudesta Minna Stenin, Ellen Järvisen, Tiasha Grayn, Zykera Ricen, Elina Oravakankaan, Lena Reshetkon ja Noora Järvikankaan kanssa. Päävalmentaja jatkaa seuran kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen luotsannut Roope Mäkelä.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.