1.6.2023 13:50 Monipuolinen laitapelaaja Roosa Kosonen liittyi syksyllä Kotkan Peli-Karhujen menestysjoukkueeseen uutena mutta jätti välittömästi jälkensä.
Ennen valintaa Vuoden pelaajaksi Kosonen on valittu kahdesti naisten Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi. Kuva: Ville Vuorinen
Kotkan Peli-Karhut on niittänyt viime aikoina reilusti menestystä, sillä tänä keväänä joukkue sai varmistettua viidennen perättäisen Naisten Korisliigan mestaruutensa. Vuoden pelaajana palkitulle laituri Roosa Kososelle kultamitali oli kuitenkin ensimmäinen, sillä hän saapui viime syksynä PeKaan täysin uutena.
– Totta kai oli tänne saapuessa melko odottava tunnelma, kun joukkueella oli pitkä putki mestaruuksia alla ja siitä tiesi, että tavoitteet ovat automaattisesti todella korkealla. Mutta tunnelma oli kuitenkin odottava nimenomaan positiivisella tavalla. Lähdimme hakemaan heti alusta alkaen mestaruutta, ja kyllä sen eteen sai tosissaan töitä tehdä, Kosonen toteaa.
Palkintokaapissaan Kososella oli jo ennestään sekä hopea- että pronssimitaleita ja kaksi kauden kehittyneimmän pelaajan palkintoa. Nyt kun rivin jatkoksi on saatu vielä mestaruus ja niin sanottu MVP-palkintokin, ei 23-vuotiaan Kososen ansioluettelosta paljoa enää puutu.
Kosonen kirjautti päättyneellä kaudella vakuuttavat tilastot 14 pistettä, 8,7 levypalloa, 1,4 koriin johtavaa syöttöä sekä yhden torjunnan ottelua kohden. Hän kertoo tuntevansa kiitollisuutta kaikesta huomiosta ja myöntää, että pelaajakohtainen tunnustus on hänelle itselleenkin iso meriitti, mutta samalla kuitenkin muistuttaa, että koripallossa pätevät joukkuelajien lainalaisuudet.
– Itse en esimerkiksi pahemmin palloa käsittele, joten omienkin saavutusteni kannalta oli välttämätöntä, että ympärilläni oli joukkuetovereina taitavia syöttäjiä, jotka hoitivat minulle pallon rullaustilanteisiin ja heittopaikkoihin. Yksin ei pärjää, vaikka pelaisi kuinka hyvin.
Joukkuehenki todella kuuluu Kososen puheessa. Hän nimittäin käyttää tunnollisesti hyväkseen kaikki tilaisuudet päästä kehumaan kaikkia muita kuin itseään:
– PeKan organisaatiossa asiat sujuivat hyvin, ja meillä oli aina reippaasti uskollisia ja innokkaita faneja katsomossa. En voi painottaa liikaa, kuinka kiitollinen olen niin valmennusryhmälle ja muulle henkilökunnalle kuin kaikille pelaajille kentälläkin.
Eikä tunnollisuus jää pelkästään koripallokentälle. Kun Kososelta kysyy lopuksi, missä pelit jatkuvat ensi keväänä, vastaus tulee empimättä:
– Mitään nimeä ei ole vielä paperissa, mutta oma aikomukseni olisi jatkaa pelejä Suomessa vielä ensi kaudellakin. Aina välillähän sitä on tullut mietittyä, josko tavoittelisi paikkaa ulkomailla, mutta olen kuitenkin tehnyt päätöksen, että hoidan yliopisto-opinnoissani vähintään kandidaatin tutkinnon valmiiksi asti ennen toisenlaista elämänvaihetta.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua Espoossa. Voittoihin ylsivät Honka ja päätösjaksolla EBT:n ohi kirinyt Kouvottaret.
Naisten Korisliigassa pelattiin kauden toinen ottelu. Kotkassa kohtasivat viime kauden finalistit. ToPo vei ottelusta sarjapisteet 90-59 (41-31).
Naisten Korisliiga saatiin käyntiin, kun HBA emännöi päivän ainoassa pelissä Vimpelin Vetoa. Heti kauden avauksessa jouduttiin ratkaisua hakemaan jatkoajalta. Sen päätteksi ViVe oli parempi 94-93.
Viime vuoden kultamitalisti Peli-Karhut on vahvistunut tulevalle kaudelle, mutta nälkäiset haastajat ja viime vuoden mitalistit Torpan Pojat sekä Vimpelin Veto yrittävät syrjäyttää Peli-Karhut valtaistuimeltaan.
Viime kauden keskikastin joukkueet lähtevät haastamaan ennakkosuosikkeja tulevalla kaudella. Espoolaisseurojen EBT:n ja Tapiolan Hongan juniorimyllyt tuottavat pelaajia liigatasolle, kun taas Forssan Alku naarasi riveihinsä viime kaudella Kouvottarissa hienoa jälkeä tehneen Heta Äijäsen. Naisten Korisliiga käynnistyy 29.9.
Kouvottaret ja Tampereen Pyrintö lähtevät haastamaan ennakkosuosikkeja tulevalla kaudella ja tavoittelemaan SM-mitalia. HBA:n tavoitteena on esittää energistä ja tehokasta koripalloa, jossa vauhtia riittää. Naisten Korisliiga käynnistyy perjantaina 29.9., kun HBA kohtaa Vimpelin Vedon.
Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.
Viime kaudella naisten Korisliigassa SM-kultaa voittanut Peli-Karhut on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen päättyneen kauden naisten Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valitun Roosa Kososen kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.
Välikauden verran sivussa ollut Petra Noponen, 26, palaa Naisten Korisliigaan kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan edustusjoukkueeseen. Noponen, 174 cm, pelasi pääsarjatasolla edellisen kerran kaudella 2021-22, jolloin hän juhli Peli-Karhujen kanssa Suomen mestaruutta.
Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.
Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.
Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.
Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.
Peli-Karhut nappasi seurahistorian kahdeksannen mestaruuden. Se vei kolmannen ottelun 85-83 ja koko finaalisarjan otteluvoitoin 3-0.
PeKa nappasi toisen voiton naisten finaalisarjassa. Joukkue haki vierasvoiton kahden jatkoajan jälkeen 103-93 ja on voiton päässä mestaruudesta.
Vimpelin Veto päätti kautensa pronssijuhliin, kun joukkue kukisti pronssiottelussa Forssan Alun jännittävien vaiheiden jälkeen 80-76. Mitali oli ViVe:n seurahistorian ensimmäinen.
Kotkan Peli-Karhut aloitti finaalisarjan väkevästi. Joukkue nappasi johdon itselleen, kun se voitti kotikentällään 80-71.
Naisten Korisliigakausi huipentuu lauantaina alkavaan finaalisarjaan. Vastakkain ovat viidettä peräkkäistä mestaruuttaan tavoitteleva PeKa sekä ensimmäistä mestaruuttaan havitteleva ToPo.
Taistelu naisten Suomen mestaruudesta käynnistyy lauantaina 15.4. klo 17.00 Kotkassa. Mestariksi vaaditaan kolme voittoa. Ruutu lähettää kaikki naisten finaaliottelut monikameratuotantona ja selostettuna kanavillaan.