15.8.2023 08:40 Kleemann-Dayn ja Peli-Karhujen jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

Kleemann-Day jatkaa Peli-Karhuissa. Kuva: Ville Vuorinen
Viime kaudella Kleemann-Day teki runkosarjassa 17,3 pistettä ja 7,4 levypalloa ottelua kohden. Tilastot tästä kohentuivat sitten pudotuspeleissä lukemiin 25,7 pistettä ja 11,7 levypallon hänen ollessaan yksi ratkaiseva tekijä Suomen mestaruuden takana. Tuleva kausi on Kleemann-Daylle jo viides Suomessa: Peli-Karhujen lisäksi hän on edustanut Catziä ja Hyvinkään Pontevaa.
Joukkueen johtaja Joona Etula kommentoi sopimusta seuran tiedotteessa:
- On ehdottomasti tärkeää, että saimme Natalien jatkamaan Peli-Karhuissa, tämä sopimus on meille tärkeää jatkumoa. Neuvottelut Natalien kanssa alkoivat heti mestaruuden ratkettua.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.