25.2.2021 09:57 Tapiolan Honka on solminut päävalmentajasopimuksen pitkään seurassa toimineen Nyholmin kanssa. Nyholm aloittaa tehtävän kauden 2021-22 alussa.
Niko Nyholm ottaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennuksen käsiinsä ensi kaudella. Kuva: Tapiolan Honka
Honka-kasvatti Nyholm on valmentanut enimmäkseen poikajoukkueita vanhimmista junioreista aina taaperoklubiin saakka. Nuorten maajoukkuevalmennuksessa hän on toiminut vuodesta 2010 lähtien useissa eri projekteissa poika- ja tyttöjoukkueissa. Tällä hetkellä hän on yksi U15-tyttöjen maajoukkuevalmentajista.
Naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on Nyholmille uusi haaste, jossa hän pääsee hyödyntämään laajaa kokemustaan valmennustyöstä ja haastamaan itseään uudenlaisessa ympäristössä.
- Odotan innolla uutta projektia naisten joukkueen kanssa. Kimmon (Kujansivu) jättämän perinnön päälle on mielestäni erittäin hyvä lähteä rakentamaan oman näköistä projektia yhdessä pelaajien ja staffin kanssa, Nyholm sanoo seuran tiedotteessa.
Avukseen Nyholm saa nykyisen valmentajaparinsa Olivia Eklundin, joka toimii kuluvalla kaudella hänen apuvalmentajana Hongan 14- ja 15-vuotiaissa pojissa sekä päävalmentajana seuran 17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjajoukkueessa. Eklundilla on useiden vuosien valmennuskokemus seuran tyttö- ja poikajunioreissa, tulevalla kaudella hän tulee vastaamaan seuran 19-vuotiaiden tyttöjen valmennuksesta ja toimii Nyholmin parina naisten korisliigajoukkueessa.
- Kimmo Kujansivun ansiokkaan, kahdeksan pelikautta jatkuneen valmennuspestin päättyessä tämän kauden jälkeen, oli selvä, että uusi valmentaja halutaan löytää seuran omien ammattivalmentajien joukosta. Niko oli ensimmäinen vaihtoehtomme ja olen iloinen, että hän tarttui tarjottuun haasteeseen. Hongan valmentajapolku mahdollistaa erilaisia valmennustehtäviä eri ympäristöissä, omassa seurassa. Niko ja Olivia ovat erinomaisia esimerkkejä siitä, että meidän seurassa voi kasvaa huippuvalmentajaksi, kertoo seuran urheilutoimenjohtaja Antti Viitanen.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.