29.6.2023 08:00 31-vuotias Tampereen Pyrinnön kasvatti Osku Heinonen siirtyy ensimmäistä kertaa uransa aikana ulkomaan kentille pelaamaan, kun hän edustaa tulevalla kaudella islantilaista Haukaria.

Korisliiga-konkari Osku Heinosella on ensi kaudella vastassa uudet pelaajat ja joukkueet. Kuva: Ville Vuorinen
Haukar sijoittui viime kaudella Islannin liigan runkosarjassa kolmanneksi, mutta tippui mitalipeleistä pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.
Heinonen on pelannut Korisliigassa 14 kauden ajan, joista yhtä lukuun ottamatta kaikki kasvattajaseuransa Tampereen Pyrinnön paidassa. Heinonen pelasi kahtena kautena Pyrinnön kanssa Baltian liigaa. Heinonen on pelannut Korisliigassa 419 ottelua 7,3 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
- On hienoa, että myös vanhana ja viisaana pääsee vielä maailmalle pelaamaan. Islanti maana on todella mielenkiintoinen – kokemuksesta tulee varmasti olemaan koko perheelle hieno. Maan pääsarja on kovassa nosteessa, joten hienoa päästä sinne, Heinonen kommentoi tuoretta sopimusta.
Viime kausi oli tilastojen valossa yksi Heinosen uran parhaimmista: hän tilastoi Pyrinnölle 13,2 pistettä. Heinonen oli voittamassa Suomen mestaruutta Pyrinnölle keväällä 2014. Hän on pelannut 94 nuorten maaottelua.
- Olen unelmoinut ulkomailla pelaamisesta pienestä saakka ja tavoitellutkin sitä tosissani. Välillä näytti siltä, että se ei tule toteutumaan. Viimeiset vuodet on ollut palo omassa tekemisessä kohti ulkomaiden kenttiä, että joskus saisi siellä ammattilaisena pelata. Nyt se toteutuu ja tuntuu uskomattoman hienolta, Heinonen iloitsee.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.