Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

Re'Shawna Stone ja Kouvottaret jatkoivat huimaa virettään. Kuva: Mikko Mäkelä / Naisten Korisliiga

Pyrintö lähti otteluun uuden päävalmentajan alaisuudessa, kun Damon Williams otti joukkueen ohjat viikolla. Kouvottaret aloitti itse ottelun vahvasti. Joukkue hyökkäsi vahvasti ja kasvatti johtonsa parhaimmillaan 13 pisteeseen. Pyrintö taisteli kuitenkin eron yhteen pisteeseen ennen puoliaikaa.

Pyrintö paransi huimasti kolmannelle jaksolle. Tamperelaiset pitivät Kouvottaret pihteissään ja onnistuivat samaan aikaan hyökkäyspäässä. Jakso kirjattiin vieraille 26-14.

Kouvottaret kuitenkin toipui viimeiselle kympille ja roolit vaihtuivat. Oli jälleen kouvolalaisten vuoro hallita. Joukkue nousi jälleen johtoon neljä minuuttia ennen loppua ja pystyi pitämään Pyrinnön takanaan.

- Pyrintö on todella hyvä joukkue, jolla on vaikeampi jakso takana. Olemme olleet heidän heittopelinsä kanssa ongelmissa pitkin kautta. Olen tosi tyytyväinen neljänteen jaksoon. Mielestäni näytimme toisella ja kolmannella jaksolla väsyneiltä ja hyökkäyspelaaminen oli staattista, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig sanoi.

Re’Shawna Stone sai kasaan tupla-tuplan 22 pisteellä ja 11 levypallolla. Myös Chanin Rahming ylsi 22 pisteeseen. Pyrinnön pistehai oli Saana Kujala 24 pisteellä.

Kouvottaret nousi voitolla takaisin toiselle sijalle. Pyrintö on viidentenä.

Ottelutilasto


 

 
18.3.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo varmisti ylemmän jatkosarjan voiton - PeKa vei derbyn nimiinsä

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.

15.3.2025 19:45 Naisten Korisliiga

Kouvottarille sarjapisteet Helsingistä - myös molemmat espoolaisjoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.

15.3.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ottelu Vimpelin Veto–Forssan Alku on peruttu

Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.

12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

Näytä lisää vastaavia