PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

Eevi Seppä ja BC Nokia aloittivat voitolla. Kuva: Ville Vuorinen

PeKa vei viime kauden finaalistien kohtaamisen

Ennen PeKa:n ja ToPo:n kohtaamista nousi mestaruusviiri hallin kattoon Kotkassa. Itse ottelussa Peli-Karhut oli vahvempi 90-61.

Kotkan Peli-Karhut aloitti kotikentällään vahvasti. Kotkalaisten ulkomaalaisista Delanie Crawford ja Lauren Heard onnistuivat hyökkäyspäässä loistavasti ja johdattivat joukkueen puoliajalle johdossa 47-30.

PeKa jatkoi vahvasti myös kolmannella jaksolla. Se kirjattiin heille 22-11. Viimeinen kymmenminuuttinen oli tasainen, mutta voitto jäi Kotkaan selvin lukemin.

Crawford 22/12/7 koriin johtanutta syöttöä ja Heard 22 pistettä aiheuttivat päänvaivaa helsinkiläisille läpi ottelun. Sini Luukkonen pussitti ToPo:lle 19 pistettä.

Ottelutilasto

HBA avasi kauden vierasvoitolla

Honka sai vieraakseen Tapiolaan HBA:n. Vierasjoukkue tyrmäsi Hongan 88-59.

HBA-Märsky aloitti ottelun Hongan vieraana hyvin. Helsinkiläiset hallitsivat peliä ensimmäisellä puoliajalla molemmissa päissä kenttää. Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa 53-28.

Vierasjoukkue kasvatti johtoaan myös puoliajan jälkeen. Lopulta helsinkiläisryhmä nappasi suurinumeroisen voiton.

Anna Gardziella oli ottelun pistekuningatar 26 pisteellä. Mona Pasanen ehti lähes joka paikkaan. Hänelle kirjattiin 12 pistettä, kahdeksan koriin johtanutta syöttöä ja seitsemän pallon riistoa. Tess Barnes teki Hongalle 19 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa.

Ottelutilasto

Vahva puolustuspeli siivitti BC Nokian voittoon

BC Nokia avasi voittotilinsä Kouvottarien vieraana. Peli päättyi nokialaisten voittoon 70-47.

BC Nokian puolustuspeli oli vahvaa heti ensimmäisellä kympillä. Se kirjattiin BC Nokialle 18-7. Toisella jaksolla peli tasoittui, mutta puoliaikaan mennessä vieraiden johto kasvoi 15 pisteeseen.

Kouvottaret pystynyt kunnolla murtamaan vieraiden puolustusta toisellakaan puoliajalla. Nokialaiset varmistivat voiton päätösjaksolla, joka kirjattiin heille 14-7.

Laila Lawrence oli pisteykkönen 20 pisteellä. Venla Patrikainen pussitti 12 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa. Raiana Brown heitti Kouvottarille 14 pistettä.

Ottelutilasto

EBT:lle vieraspisteet

EBT vieraili VIVe:n tämän kauden kotihallissa Lapualla. Ottelu päättyi espoolaisten voittoon 95-84.

Viime kauden pronssimitalisti aloitti hyvin. Emännät kuitenkin toipuivat vieraiden alusta ja pysyivät EBT:n kintereillä. Puoliajalla vierasjohto oli 44-37.

Toinen puolikas oli tasainen. EBT vei kuitenkin molemmat jaksot nimiinsä. Samalla se varmisti voiton kauden avausottelusta.

Erika Mace esiintyi vahvasti. Hänelle kirjattiin 24 pistettä ja kolme koriin johtanutta syöttöä. Emili Melnikova pussitti penkiltä 18 pistettä. Kotijoukkueen tehopelaaja oli Sara Puckett, jolle kirjattiin tupla-tupla 24 pisteellä ja 14 levypallolla.

Ottelutilasto


 

 
1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 10:19 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 2/3: Tampereen Pyrintö, Kouvottaret ja Tapiolan Honka hamuavat kärkipäähän

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

29.9.2025 12:15 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 1/3: BC Nokia, Vimpelin Veto ja HBA-Märsky lähtevät parantamaan viime kaudesta

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

11.8.2025 15:00 Pääjuttu

Naisten Korisliigan sarjaohjelma kaudelle 2025–2026 julkaistu

Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.

4.8.2025 20:50 Suomalaiset ulkomailla

Kolminkertainen vuoden puolustuspelaaja Magdalene Agyei siirtyy Espanjan kakkossarjaan

Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

Näytä lisää vastaavia