Sandra Prieto ToPon naisten päävalmentajaksi

8.5.2023 16:33 Päättyneellä kaudella naisten SM-hopeaa ja Suomen Cupin voittanut Torpan Pojat on pestannut uudeksi päävalmentajaksi espanjalaisen Sandra Prieton.

Prieto aloittaa ToPossa päätoimisena valmentajana vastaten naisten liigan, 1. divisioonan ja U19-tyttöjen joukkueista. Prieto on kokenut valmentaja, hän on valmentanut Espanjassa vuodesta 2007 lähtien eri ikäisiä junioreita sekä miesten ja naisten joukkueita. Lisäksi hän on vastannut 2015–17 Universiotario Ferrol -seuran juniorijoukkueiden toiminnan organisoinnista. Sandra on korkeasti koulutettu niin urheilun kuin pedagogiikan saralla. Hän on koulutukseltaan varhaiskasvatuksen opettaja, liikunnanopettaja ja lisäksi hänellä on Espanjan ylimmän tason koripallovalmentajan koulutus. Ennen Suomeen muuttoaan hän toimi viimeiset vuodet liikunnanopettajana ja lisäksi Espanjan naisten pääsarjajoukkueen Baxi Ferrolin apuvalmentajana vuodesta 2017.

Viime kaudeksi Sandra saapui Suomeen ja Helsingin Namikaan. HNMKY:ssä hän vastasi naisten 1. divisioonan ja U15-tyttöjen joukkueista. Naisissa kausi oli äärimmäisen nousujohteinen, mutta alkusyksyn tappioiden seurauksena kausi jatkui vielä putoamiskarsintoihin, joissa Namika varmisti sarjapaikkansa voittamalla Pantterit. U15-tytöissä RPC:ssä kausi on vielä kesken, mutta Namika taistelee 25 joukkueen sarjassa paikasta 10 parhaan joukossa.

- Olen erittäin innoissani tulevasta projektista. ToPon viime kausi oli erinomainen ja uskon, että seurassa tehdään asiat hyvin. Haluan auttaa seuraa kasvamaan ja taistelemaan mestaruudesta, Prieto kommentoi seuran tiedotteessa.

ToPon GM Jussi Syrjänen puolestaan kertoo Sandran sopivan Niko Kuusen jatkajaksi mainiosti.

- Kiitos Nikolle viimeisestä neljästä kaudesta. Olen todella tyytyväinen Nikon työskentelyyn ja jatkamme varmasti tulevaisuudessa yhteistyötä. Tervetuloa Sandra ToPoon. Olen kuullut hyvää palautetta Sandrasta aiemmista seuroista ja yhteinen keskustelu Sandran kanssa vakuutti minut siitä, että hän on oikea henkilö tehtävään.

 
28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

19.3.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Arttu Tammi vahvistamaan Hongan naisten ja tyttöjen valmennusta

Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

Näytä lisää vastaavia