24.11.2019 09:36 Susijengi aloittaa helmikuussa taistelun paikasta vuoden 2021 lopputurnaukseen ja samalla viidensiin peräkkäisiin EM-kisoihin.
Susijengi palaa kotiyleisön eteen 20.2., kun se kohtaa Serbian EM-karsintojen avausottelussa. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi
Ensimmäinen koetinkivi on suoraan maailman huipulta, kun edellisten EM-kisojen hopeamitalisti Serbia saapuu Espoo Metro Areenalle 20.2.2020 klo 19:00.
Lipunmyynti karsinta-avaukseen käynnistyy tiistaina 26.11. klo 9:00 Lippu.fi-sivustolla.
Susijengin neljästä viimeisestä MM-karsintaottelusta kolme oli loppuunmyytyjä. Kotipesä ja lipunhinnat on pidetty ennallaan.
EM-karsinnat ovat vuoden mittainen rypistys, jossa joukkueet pelaavat koti- sekä vierasottelun kolmessa karsintaikkunassa: helmikuussa 2020, marraskuussa 2020 ja helmikuussa 2021.
Suomen ja Serbian lisäksi samassa karsintalohkossa pelaavat Sveitsi sekä kisäisännäksi valittu Georgia. Lohkon kaksi parasta joukkuetta Georgian lisäksi etenevät vuoden 2021 EM-lopputurnaukseen, joita isännöivät Georgian lisäksi Saksa, Tšekki ja Italia.
Serbia-ottelun jälkeen Susijengi matkaa Sveitsiin, jossa se kohtaa 23.2. esikarsintalohkon voittaneen, Islannin karsinnoista tiputtaneen Sveitsin.
Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).
Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.