Taistelu keskikastissa tiivistyy – FoA ja Catz tärkeisiin voittoihin

19.1.2022 20:53 Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. PeKa oli kotonaan suvereeni. Catz ja FoA puolestaan paransivat asemiaan sarjataulukossa.

Roosa Kosonen oli hurjassa iskussa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

PeKa jatkoi voittokulkuaan

Juuri Suomen Cupin voittoa juhlimaan päässyt Kotkan Peli-Karhut sai vieraakseen tiukasti ylemmän jatkosarjan paikasta taistelevan Tapiolan Hongan. Kotijoukkue ei ollut yllätettävissä ja nappasi ottelusta pisteet 94-67.

Kaksi viikonloppua pelattua ottelua ei näkynyt PeKa:n otteissa vaan joukkue tuli otteluun terävästi. Se oli avauspuolikkaalla Zykera Rice:n johdolla huomattavasti parempi joukkue ja pääsi puoliajalle johdossa 48-31.

Kotkalaisryhmä kasvatti johtoaan myös puoliajan jälkeen. Sen nimiin merkittiin myös kolmas ja neljäs jakso. Sarjapisteet jäivät kotkaan 94-67.

Rice upotti ottelussa 21 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Linda-Lotta Lehtoranta kasasi tupla-tuplan kymmenellä pisteellä ja kymmenellä koriin johtaneella syötöllä. Desiree Ramos teki Hongalle 19 pistettä.

Ottelutilasto

Catz paransi asemiaan

Hienon syyskauden pelannut Vimpelin Veto matkasi Lappeenrantaan Catzin vieraaksi. Ottelu oli molemmille ensimmäinen pitkän tauon jälkeen. Catz vastasi kierroksen suurimmasta yllätyksestä ja nappasi sarjapisteet 62-52

Molempien joukkueiden hyökkäyspelaaminen oli alkupuoliskolla hankalaa eikä pisteillä juhlittu. Avausjakso merkittiin vieraille 12-9.

Catz sai heittopeliinsä tarkkuutta ja pääsi puoliajalle johdossa. Tilanne oli 26-24.

Lappeenrantalaiset kasvattivat johtoaan seitsemällä pisteellä ennen päätösjaksoa. Vimpeli ei saanut enää kunnollista kiriä aikaiseksi ja Catz otti tärkeät sarjapisteet. Voitto kirjattiin joukkueelle 62-52.

Elena Melto teki ottelussa 23 pistettä ja haki kymmenen levypalloa. Myös Brianna Gummings tilastoi tupla-tuplan 17 pisteellä ja 11 levypallolla. Anastasija Podunavac teki ViVe:lle 13 pistettä ja repi kymmenen levypalloa.

Ottelutilasto

FoA esitti huikean nousun

Forssan Alku matkasi ensimmäisessä kevätkauden ottelussaan Espooseen EBT:n vieraaksi. Joukkue esitti huiman nousun ja tiivisti voitollaan sarjan keskivaiheilla.

Kotijoukkue hallitsi avauspuoliaikaa. Se oli hyökkäyspäässä terävämpi. Erityisesti Alyesha Lovett oli vieraille hankala pideltävä. Tauolla EBT johti ottelua 45-34.

FoA tuli pukusuojista uudella ilmeellä. Vielä kolmannella jaksolla kentällä nähtiin tasaväkiset joukkueet. Päätösjakso alkoi kotijoukkueen yhdeksän pisteen johdossa.

Tämän jälkeen kentällä nähtiin oikeastaan vain yksi joukkue. Vieraat onnistuivat niin hyökkäys kuin puolustuspäässä. Se vei jakson 25-8 ja koko ottelun 73-65.

Roosa Kosonen pelasi ehkä parhaan pelinsä forssalaisten paidassa. Hän upotti 29 pistettä ja keräsi 16 pistettä. Davida Dale teki 12 pistettä. Lovett sai kasaan 21 pistettä ja kymmenen levypalloa.

Ottelutilasto

 
9.9.2025 16:39 Naisten Korisliiga

Sahara Jones Vedon paitaan

Vimpelin Vedon kolmas ulkomaalaisvahvistus on laitahyökkääjänä viihtyvä Sahara Jones.

3.9.2025 18:42 Naisten Korisliiga

Hongan joukkue valmis kauteen Maija Kuisman sopimuksen myötä

Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.

3.9.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Macé, Määttänen, Tuomisto ja Salovaara jatkavat EBT:n riveissä

Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.

2.9.2025 18:35 Naisten Korisliiga

EBT:lle tukku sopimuksia

Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.

30.8.2025 15:48 Naisten Korisliiga

Olivia Carpelan ja Minttu Sydänmaanlakka täydentävät Kouvottarien rinkiä

Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.

28.8.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Laila Lawrence ja Unique Drake vahvistavat BC Nokiaa Naisten Korisliigassa

BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.

22.8.2025 11:02 Naisten Korisliiga

Jaatinen ja Kangas Vedon väreihin

Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.

21.8.2025 12:14 Naisten Korisliiga

Nurminen ja Mäkelä vahvistavat Tapiolan Honkaa

Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.

11.8.2025 15:00 Pääjuttu

Naisten Korisliigan sarjaohjelma kaudelle 2025–2026 julkaistu

Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.

6.8.2025 07:47 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry vahvistaa Vetoa

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.

Näytä lisää vastaavia