Tapiolan Honka palasi maajoukkuetauolta voitolla

20.11.2020 20:30 Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta perjantaina yhdellä ottelulla. Sarjan kärkipäässä majaileva Tapiolan Honka vei pisteet Lappeenrannasta.

Gabriela Bronson ja Tapiolan Honka hakivat voiton Lappeenrannasta. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Catz sai otteluun mukaan kaksi amerikkalaisvahvistusta, kun Mariah King ja Jordan Jones pukivat Catz paidan päälleen ensimmäistä kertaa tällä kaudella.

Ensimmäisellä jaksolla pisteitä tehtiin tasatahtiin, eikä joukkueiden välille saatu isoa eroa. Toisella jaksolla Hongan joukkueen laatu tuli esille. Espoolaiset karkasivat puoliajalle 41-25 johdossa.

Catz kavensi eroa hieman kolmannella jaksolla Kingin ja Veera Pirttisen johdolla. Viimeisellä jaksolla Honka kuitenkin varmisteli voiton viemällä jakson selvästi 26-10. Ottelu päättyi lopulta espoolaisjoukkueen voittoon 87-59.

- Vaikea ottelu, kuten etukäteen tiedettiinkin. Neljä harjoitusta ollaan vedetty yhdessä ja ehkä ollaan yritetty oppia liikaa liian lyhyessä ajassa. Kaikki oli tänään sinne päin ja silloin pelistä ei tule mitään näin hyvää joukkuetta vastaan, Catzin päävalmentaja Mika Haakana totesi.

Pipsa Kahlos heitti Hongalle 20 pistettä. Gabriela Bronsonille kertyi tupla-tupla 13 pisteellä ja 14 levypallolla. King debytoi naisten pääsarjassa 20 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Pirttinen heitti lopulta 17 pistettä.

- Totta kai osaan olla iloinen ja arvostaa jokaista voittoa, etenkin vierasvoittoja, niitä kun ei ole montaa tullut tällä kaudella. Catz on vasta matkan alussa ja se näkyi tänään kotijoukkueen pelaamisessa. Kuukauden, kahden päästä Catz on todella kova joukkue, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu sanoi.

Honka on sarjassa neljäntenä. Catz on puolestaan kahdeksantena.

Ottelutilasto

 
14.7.2025 21:57 Naisten Korisliiga

Jasmina Jones uutena kasvona Kouvottarien riveihin

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.

11.7.2025 08:18 Naisten Korisliiga

Johanna Räty jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa

11.7.2025 08:14 Naisten Korisliiga

Peppi Lohko Hongan naisiin tulevalle kaudelle

Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

30.6.2025 18:07 Naisten Korisliiga

Sarah Gates ja ToPo jatkosopimukseen

Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.

30.6.2025 09:26 Naisten Korisliiga

ToPolle tärkeitä jatkosopimuksia

ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.

26.6.2025 13:20 Naisten Korisliiga

Tyler McCliment-Call on Hongan naisten toinen ulkomaalaisvahvistus

Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.

25.6.2025 09:37 Naisten Korisliiga

Stephanie McBride vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.

25.6.2025 08:10 Naisten Korisliiga

Laurema jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa – Lehtinen ja Lampinen uusina pelaajana mukaan

Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.

23.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Ninni Salmi ja BC Nokia jatkosopimukseen - Nurminen ja Partikainen jatkavat

BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.

Näytä lisää vastaavia