2.9.2019 14:04 Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLan jäsenmäärä jatkaa vahvaa kasvua, viime kaudella seuran jäsenmäärä ylitti 400 jäsenen määrän ja seuran nimissä olevien lisenssien määrä saavutti uuden ennätyksen.
Lähitulevaisuus luo seuran kasvulle erittäin positiiviset näkymät, Lauttasaaren väestömäärä on kovassa kasvussa, Jätkäsaaren uusi asuinalue on vain metropysäkin päässä ja Länsimetron myötä Lauttasaaren koris on yhä helpommin tavoitettavissa sekä idästä että lännestä.
Aikaisemmin koripallon kasvua on rajoittanut liikuntatilojen puute, mutta loppuvuodesta 2019 Lauttasaaren yhteiskoulun yhteyteen valmistuva liikuntahalli tuo tähän helpotusta.
Voimakas kasvu asettaa seuran toiminnalle uusia haasteita ja tätä varten seuraan on palkattu uusia henkilöitä. Toiminnanjohtajan vuoden mittaisessa osa-aikaisesti tehtävässä työssä aloitti 1.8 alkaen Mikko Mäntylä (Liikunnan ammattitutkinto seurajohtamisesta), jolla on huikea kokemus eri koripalloseurojen kehittämisestä ja tässä murrosvaiheessa Mikon ensisijainen tehtävä on valmistella seuran toiminta vastaamaan tulevaan kysyntään.
Samalla Mikon aisapariksi on palkattu tapahtumapäälliköksi & viestintävastaavaksi ToPoLan oma kasvatti Sonja Rintamäki, joka päätoimisessa tehtävässään keskittyy erityisesti seuran sisäiseen ja ulkoiseen viestintään sekä tapahtumien suunnitteluun ja järjestämiseen. Lisäksi Sonja jatkaa valmennustehtävissään junioripuolella.
Koulujen alkaessa käännettiin uusi lehti myös Lauttasaaren korishistoriassa; Lauttasaaren yhteiskoulussa aloitti Urhean alainen koripalloyläaste. LYK:n urheiluluokka muodostuu koripalloilijoista ja uimareista, jossa molemmilla lajeilla on omat huippuvalmentajansa.
Koripallon valmennuksen järjestämisestä vastaa ToPoLa, joka tekee yhteistyötä Tapiolan Hongan kanssa. Hongalla on pitkä historia aamutreenien käytännön toteuttamisessa, joten heidän osaamisensa luokan toiminnan käynnistämisen alussa on hyvin tärkeää.
Valmentajiksi kaudelle 2019-2020 on nimetty Niko Nyholm (HKVT) ja Hussain Dassouki. Koordinoinnista koti – koulu – kouluvalmennus - seuravalmennus vastaa ToPoLan valmennuskoordinaattori Toni Taipale.
Seura hakee aktiivisesti toimintaansa mukaan uusia pelaajia ja valmentajia. Kiinnostuitko?
Lisätietoja ToPoLasta ja sen toiminnasta:
Sonja Rintamäki
p. 040 571 6589
sonja.rintamaki@topola.fi
Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.
Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.
BC Nokian junioreiden valmentajista löytyy paljon vanhoja ja uusia nimiä. Junioreiden valmentajista löytyy paljon kokemusta ja osaamista.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
YMCA Tampere koripallon vastuuvalmentajat ovat selvillä tulevalle kaudelle 2025-26. Jokaisen ikäluokan vastuuvalmentajana ensi kaudella on päätoiminen koripallovalmentaja.
Uutta ja vanhaa ensi kauden päävalmentajien joukossa.
Suomen NMKY:n Urheiluliitto järjesti tiistaina 13.5. ensimmäisen päätoimisten koripallovalmentajien verkostotapaamisen Helsingissä. Yhteensä 15 valmentajaa neljästä NMKY:n jäsenyhdistyksestä kokoontui HNMKY:n vieraaksi Namika Areenalle.
Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.