29.3.2023 20:34 ViVe nappasi paikan välieriin, kun joukkue haki voiton Espoosta 79-76. Joukkue vei ottelusarjan 2-1.

Tuulia Anttonen ja Vimpeli etenivät mitalipeleihin. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Vimpeli oli joukkueista paremmalla jalalla liikkeellä kahden ensimmäisen jakson aikana. Se sai toteutettua pelisuunnitelmaansa paremmin ja pääsi puoliajalle johdossa 44-33.
EBT heräsi kolmannella jaksolla ja tiivisti puolustustaan. Puolustuksen onnistumiset näkyivät myös hyökkäyspäässä ja joukkue lähti päätösjaksolle pisteen johdossa.
Päätösjaksolla edettiin piste pisteestä aina viimeiselle minuutille asti. Kristina King ja Anni Kujala nostivat vieraat kolmen pisteen johtoon päätösminuutilla ja kun kotijoukkueen kolmoset kolisivat rautoihin, pääsi ViVe juhlimaan jatkopaikkaa.
- Äärimmäisen kova peli tänään. Fyysinen kamppailu, jossa mentiin korista koriin. EBT vei tänään levypallot, mutta saimme heiltä nopeat hyökkäykset pois. Löysimme oikean puolustusmuodon, jolla pystyimme pitämään EBT:n kurissa, Vimpelin päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala sanoi.
Anni Kujala oli vieraiden pistekärki 19 pisteellä. Tuulia Anttonen toi penkiltä korintekovoimaa ja kasasi 18 pistettä. Sierra Mooren tripla-tupla 11/11/10 koriin johtanutta syöttöä ei riittänyt vieraille.
ViVe saa välierissä vastaansa ToPo:n. Toisessa välierässä kohtaavat Peli-Karhut ja Forssan Alku. Finaalipaikka irtoaa kolmella voitolla.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.