26.8.2021 14:34 Naisten Korisliigassa pelaava Vimpelin Veto on tehnyt jatkosopimukset kaudelle 2021–22 Pihla Jaatisen, Minttu Isorannan, Emilia Vörlinin, Jemina Männikön ja Adalmiina Syynimaan kanssa.

Korikobrat Lapuan kasvatti Pihla Jaatinen ja Vedon oma kasvatti Minttu Isoranta tilastoivat viime kaudella molemmat 2 pistettä ottelua kohden vajaan 15 minuutin ottelukohtaisella peliajalla. Myös Minttu Isoranta ja Adalmiina Syynimaa ovat Vedon omia kasvatteja. Koko nelikko opiskelee Vimpelin lukion palloilulinjalla.
Emilia Vörlin on puolestaan Kokkolan NMKY:n kasvatti, joka esiintyi viime kauden Vedossa 22 ottelussa. Lisäksi hän pelasi Äänekosken Huiman riveissä 19-vuotiaiden valtakunnallista I divisioonaa.
Naisten Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.