19.12.2022 18:09 Suomalaisen urheilun ja koripallon ikonisimpiin hahmoihin lukeutuva Henrik Dettmann, 64, asettuu ehdolle kevään 2023 eduskuntavaaleissa.
- Urheilu, eritoten koripallo, on ollut viimeisten vuosikymmenten aikana työkenttäni ja tapani elää arkea. Elämäni tässä vaiheessa tahdon ammentaa urheilun parista saamistani opeista ja kokemuksistani ja antaa takaisin saamastani hyvästä yhteiskunnalle ilmoittautumalla mukaan rakentamaan tulevaisuuden Suomea, kommentoi Dettmann.
Dettmann valmensi Suomen miesten koripallomaajoukkuetta – Susijengiä – vuosina 1992-97 ja 2004-22. Susijengi ylsi Dettmannin päävalmentajavuosina viidesti EM-kisoihin ja kerran MM-kisoihin.
Dettmann on uransa aikana valmentanut myös Saksan miesten koripallomaajoukkuetta (EM-kisojen 4. sija 2001, MM-pronssi 2002) sekä useita koripallon pääsarjajoukkueita Suomessa, Saksassa, Ranskassa sekä Turkissa. Viime vuosina Dettmann on tullut tunnetuksi myös suosittuna puhujana, kirjoittajana ja yhteiskunnallisena keskustelijana.
Dettmann jatkaa edelleen työtään Suomen Koripalloliiton valmennuksen johtajana.
Henrik Dettmannin (Uudenmaan vaalipiiri) ohella suomalaisen koripalloperheen tunnetuista kasvoista eduskuntavaaliehdokkuuksistaan ovat aiemmin kertoneet Susijengin entinen kapteeni Shawn Huff (Helsinki), Koripalloliiton puheenjohtaja, varakansanedustaja Timo Elo (Savo-Karjala), ex-maajoukkuepelaaja, kansanedustaja Ville Kaunisto (Kaakkois-Suomi) sekä entiset liigapelaajat Teemu Laine (Häme) ja Michael Pounds (Kaakkois-Suomi).
Sponsoroinnin ja viestinnän tutkimusyritys Sponsor Insight on tutkinut 18:tta kertaa suomalaisten kiinnostusta urheilua kohtaan. Koripallo nousi lajien välisessä kiinnostuksessa ensimmäistä kertaa kymmenen kärkeen.
Suomen Koripalloliitto on käynnistämässä uuden ”The Game That Unites Us”-ohjelman. Monivuotisen ohjelman ensimmäisenä askeleena on 18.8. Jyväskylässä pelattavan Susijengi-Ukraina-maaottelun yhteydessä järjestettävä tempaus, jonka puitteissa autetaan koripalloa harrastavien ukrainalaisten lasten integroitumista Suomeen.
Suomen suurimpien palloilulajien maajoukkueiden päävalmentajat Henrik Dettmann, Jukka Jalonen, Markku Kanerva ja Petteri Nykky ilmaisevat yhteisen huolensa koronapandemian vaikutuksista suomalaisiin lapsiin ja nuoriin. Päävalmentajat peräänkuuluttavat tarkkaa harkintaa pohdittaessa lasten ja nuorten urheiluharrastustoiminnan rajoituksia.
WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.