Henrik Dettmannilla edessä ”viimeinen valssi” – pitkä taival Susijengin päävalmentajana päättyy kesällä 2022

18.11.2021 07:00 Suomen miesten maajoukkuetta yhtäjaksoisesti vuodesta 2004 ja kaikkiaan 23 vuotta valmentanut Henrik Dettmann, 63, astuu syrjään Susijengin peräsimestä ensi kesänä. Dettmannin tilalle päävalmentajaksi nousee päävalmentajana SIG Strasbourgia Ranskassa luotsaava Susijengin pitkäaikainen apuvalmentaja Lassi Tuovi, 34.

Henrik Dettmann valmentaa Susijengiä vielä kesään 2022 asti. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Susijengin ja Koripalloliiton johto on käynyt keskusteluja päävalmentajanvaihdoksesta tiiviisti viime kuukausien ajan. Lassi Tuovi oli päävalmentajaehdokaslistan kärkiehdokkaita alusta asti ja lopulta luonteva valinta Dettmannin työn jatkajaksi.

- Eräs indikaattori suomalaisen koripallon kehityksestä on ulkomailla ammattilaisina työskentelevien ammattilaistemme määrä. Koimme Lassi Tuovin osoittaneen eurooppalaisissa seurajoukkueissa sekä yhdentoista Susijengin kanssa viettämänsä vuotensa aikana varttuneensa tehtävän tasalle ja valmiiksi kestämään ne paineet, jotka päävalmentaja väkisinkin harteilleen saa, kommentoi Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo.

Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara oli keskeinen toimija, kun palaset koottiin yhteen sen jälkeen, kun Dettmann lähestyi ajatuksillaan sukupolvenvaihdoksesta Koripalloliiton johtoa Susijengin varmistettua paikkansa syksyn 2022 EM-kisoihin.

- Lassin valitseminen päävalmentajaksi osoittaa sitä, että Susijengi on prosessi, ei projekti. Meidän toimintaolosuhteissamme jatkuvuudella on valtavan suuri merkitys ja Lassin nimitys merkitsee prosessin siirtymistä sen seuraavaan vaiheeseen sellaisen valmentajan alaisuudessa, joka on ollut pitkään merkittävä osa kokonaisuutta, Tammivaara kertoo.

Vaikka Dettmannin nimi on jo vuosikymmenten ajan ollut lähestulkoon synonyyminen Suomen miesten koripallomaajoukkueen päävalmentajan pestin kanssa, on ajatus päävalmentajan fläppitaulun ojentamisesta nuoremmille pyörinyt hänen mielessään jo muutaman vuoden.

- Valmentajanvaihdos on oma rupeamansa, eikä se tapahdu yhdessä yössä. Syksyn 2022 EM-kisapaikan saavuttaminen takasi joukkueelle ja sen uudelle päävalmentajalle tarvittavan työrauhan tällaisen hallitun muutoksen toteuttamiseen, Dettmann muotoilee.

Dettmann jatkaa valmennuksen johtajana, Tuovi päävalmentajaksi ensi kesänä

Dettmann valmentaa Susijengiä vielä ainakin seurajoukkuekauden 2021–22 aikaisissa MM-karsintaikkunoissa.

Portaittaisella päävalmentajanvaihdoksella on tarkoitus tarjota uudelle päävalmentajalle työrauha. Lassi Tuovi komentaa päivätyönään Ranskan liigaa ja FIBA:n Mestareiden Liigaa pelaavaa SIG Strasbourgia.

- Haluamme antaa Lassille täyden työrauhan SIG Strasbourgin kanssa ja hän tulee siirtymään päävalmentajan pestiin ensi kesänä, kun hän on siihen seurajoukkuevelvollisuuksiensa puolesta valmis, Tammivaara kommentoi.

Vaikka Dettmann väistyykin Susijengin päävalmentajan paikalta, hän jatkaa tehtävässään Koripalloliiton valmennuksen johtajana ja Susijengin valmennuksen apujoukkoissa.

- Lassi saa Susijengissä hyvin hoidetun ryhmän johdettavakseen. Oma tuleva työnsarkani suomalaisen koripallon puolesta sijaitsee yhä useammin kulisseissa ja kabineteissa. Tulen tekemään yhdessä koko organisaation kanssa kaikkeni tukeakseni häntä tässä vaativassa työssä, Dettmann kommentoi.

Pähkinänkuoressa: Henrik Dettmann

  • Syntynyt 5.4.1958
  • Kasvattajaseura Helsingin NMKY
  • Suomen miesten maajoukkueen päävalmentaja 1992–1997 ja 2004–2022
  • Saksan miesten maajoukkueen päävalmentaja 1997–2003
  • Korkeimmat sijoitukset arvokisoissa: EM-4. 2001 (Saksa), MM-pronssia 2002 (Saksa).
  • Valmentanut Suomen miesten maajoukkueen EM-kisoihin 1995, 2011, 2013, 2015 ja 2017 sekä MM-kisoihin 2014
  • Suomen miesten maajoukkueessa 302 ottelua, 149 voittoa, 153 tappiota
  • Saksan miesten maajoukkueessa 112 ottelua, 66 voittoa, 46 tappiota
  • Kirjauttanut yhtäjaksoisen koripallomaajoukkueen päävalmentajana toimimisen maailmanennätyksen 28 vuodellaan Suomen ja Saksan maajoukkueiden peräsimessä (Lähde: Pentti Salmi)
 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

9.10.2025 10:00 Susijengi

Susijengin Ranska-ottelun liput nyt myynnissä

Susijengin historiallinen neljäs sija EM-kisoissa nosti joukkueen puheenaiheeksi koko maassa, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Susijengi pelaa MM-karsintojen kotiavauksen Ranskaa vastaan 1. joulukuuta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

29.9.2025 15:03 Susijengi

Susijengin EM-kisapaidat huutokaupataan – tuotto nuorten maajoukkueiden hyväksi

Faneilla on ainutlaatuinen mahdollisuus omistaa pala suomalaista koripallohistoriaa: Susijengin aidot match worn -pelipaidat EuroBasket 2025 -turnauksesta huutokaupataan 29.9.–4.10. välisenä aikana.

Näytä lisää vastaavia