29.3.2025 20:01 Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

Naje Smith ja Travis Jocelyn pelasivat vahvasti kolmannessa puolivälierävoitossa. Kuva: Lucas Holm
Kataja Basketin ja Bisons Loimaan kolmas puolivälieräkohtaaminen Joensuussa päättyi lukemiin 93–81. Samalla Kataja taputteli joukkueiden välisen ottelusarjan voitoin 3–0 ja etenee Korisliigan välieriin.
Toinen paikkansa lunastanut joukkue on tällä hetkellä Kauhajoki, joka sattuu myös olemaan Katajan tuleva vastus seuraavalla kierroksella. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omia sarjojaan 2–1.
Katajan pistekuningas ratkaisevassa pelissä oli Travis Jocelyn 19:llä. Lisäksi Jocelyn keräsi viisi levypalloa. Suomalaispelaajista Teemu Suokas teki kovaa työtä 11 pisteellä, viidellä levypallolla ja kolmella syötöllä, ja Hannes Pöllä tilastoi kymmenen pistettä ja seitsemän levypalloa.
Päävalmentaja Petri Virtanen puhui ottelun jälkeen kaksijakoisissa tunnelmissa:
– Ei pääse nyt kehumaan itseään opettajan taidoista, sillä emme ottaneet viime pelistä ollenkaan oppeja mukaan, vaan Bisons pääsi tulemaan hyvällä energialla ja teki pelin alusta meille jälleen vaikean. Onneksi pääsimme hieman nopeammin peliin mukaan kuin viimeksi Loimaalla.
Loimaan tehokaksikko oli tälläkin kertaa tandem Jeremiah Wood (23 pistettä, viisi levypalloa, viisi syöttöä) ja Tevaun Kokko (22 pistettä, viisi syöttöä, kaksi riistoa).
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.