Kobrat jatkoi pirteitä otteitaan, Vilppaalle murskavoitto Korihaista

13.2.2021 17:11 Edellisessä ottelussaan Lahti Basketballille kapsahtanut Lapuan Kobrat haki viidennen voittonsa kuuteen matsiin luutimalla loppuhetkillä BC Nokian tieltään pistein 105-96 (49–48). Samaan aikaan Salohallissa Vilpas vankisti asemiaan pudotuspelien kotietuasetelmissa höykyttämällä liigajumbo Korihaita 119–66 (55–28).

Kobrat sai kotisalossaan lentävän lähdön mittelöön BC Nokiaa vastaan ja johti runsaan kolmen pelatun minuutin jälkeen lukemissa 10–0 ennen kuin nokialaiset saivat konseptinsa ojennukseen. Kasvojenpesua johti järkähtämätön ”Majuri” Antero Lehto, joka upotti ennen taukoa viisi kolmosta ja 19 pistettä.

BC Nokia dominoi pelitapahtumia kolmannen jaksolla ja johti parhaimmillaan lukemissa 63–73 juuri ennen päätösneljänneksen alkua. Kobrat tiivisti omasta puolestaan puolustustaan ja kun peliä oli pelaamatta kolme ja puoli minuuttia, BC Nokia johti kutkuttavasti 86-87.

Ratkaisuminuutit kuuluivat kuitenkin lapualaisille. Antto Nikkarinen (19/2/10 syöttöä) ja Anthony Gaines (20/8/3 riistoa) ottivat reppuselkäänsä Kobrat, joka kuittasi viimeisen kolmeminuuttisen 19–9. Päätöslukemat merkittiin Lapuan urheilutalon tulostaululle 105–96 (48-49).

Nikkarisen ja Gainesin lisäksi Kobria kirittivät Jordan Loveridge (20/9), Nate Grimes (20/14/2 blokkia) ja mallikasta tulokaskautta pelaava Remu Raitanen (14/9). Nokialaisista onnistuivat ikinuoren ja salskean Lehdon (25/2/5 syöttöä/3 riistoa) lisäksi "Nikkaristen taistelussa" voittajaksi julistautuneelle Antolle kovan kovaa vastaan laittanut Lassi Nikkarinen (21/5/6 syöttöä), Daeshon Francis (17/6/4 riistoa), Gokul Natesan (11/2/5 syöttöä) ja mallikkaasti ennen virhetilinsä täyttymistä rouhinut Lauri Toivonen (7/10).

Kobrat kohosi voitollaan Korisliigan taulukossa Kataja Basketin ohi seitsemännelle sijalle. BC Nokia jatkaa viidentenä.

Ottelutilastot

Vilppaalle pääsarjahistorian suurin kotivoitto

Salohallissa liigajumbo Korihait pyristeli yhden neljänneksen ajan ennakkosuosikki Vilppaan kintereillä, mutta toisella kymmenminuuttisella laineille laskettu viikinkipursi meni menojaan vastaansanomattomin jaksoluvuin 30–8.

Lopulta pöytäkirjaan merkittiin Vilppaan pääsarjahistorian kautta aikain suurin kotivoitto: 119–66 (55–28).

Kotikatsomot saivat nauttia pirteästä ja tasapainoisesta esityksestä: Vilppaan joukkuepuolustus toimi kolmen jakson ajan kuin rasvattu ja salolaiset vastaavasti upottivat kakkosensa 65% ja kolmosensa 44% tarkkuudella. Levypallot Vilpas vei nimiinsä näytöstyyliin 48–31 ja Korihait sortui peräti 22 pallonmenetykseen Vilppaan kuutta vastaan.

Vilpas tarjoili myös näyttäviä suorituksia toisensa perään: Jeremiah Wood (10/5/5 syöttöä/3 riistoa) kohosi kauden ensimmäiseen donkkiinsa, Teemu Rannikko (9/2/6 syöttöä) tarjoili Ladarien Griffinille (15/8/2 blokkia) maukkaan syötön korin päälle ja alaspäin takoi palloa myös Mikko Koivisto (10/4).

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Vakio-onnistujiin lukeutuvien Myles Stephensin (19/8), Elias Eerikinharjun (15/3), Juho Nenosen (14/2/3 syöttöä) ja Aatu Kivimäen (13/2) lisäksi Vilpas sai lisäpontta mm. 17-vuotiaan Tuukka Juntusen (6/0) ja levypallokamppailussa kaikkensa antaneen Riku Laineen (2/8) esityksistä.

Korihaiden ykköshammas oli Trey Zeigler (25/8).

Ottelutilastot

 
4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

Näytä lisää vastaavia