5.2.2019 09:45 Tammikuun pelaajaksi valittiin jatkuvasti peliesityksiään parantanut Okko Järvi.

Okko Järvi on parantanut otteitaan Karhu Basketissa kuukausi kuukaudelta. Kuva: Erkki Hautaviita
Tammikuussa kaikki kuusi otteluaan voittaneen Kauhajoen Karhu Basketin laituri Okko Järvi on valittu Korisliigan kuukauden pelaajaksi.
23-vuotias ja 193-senttinen Järvi pelaa ensimmäistä kauttaan Karhu Basketin riveissä. Tapiolan Hongan kasvatti tehoili tammikuun keskiarvoikseen 18,8 pistettä, 5,5 levypalloa sekä 3,0 syöttöä.
Järvi oli suuressa roolissa, kun hallitseva Suomen mestari otti tammikuussa kuudesta ottelustaan kuusi voittoa. Otteluista neljässä Järvi rikkoi 20 pisteen rajapyykin.
Järvi on parantanut tällä kaudella otteitaan samaan tahtiin Karhu Basketin kanssa. Kun vielä alkukaudesta Järven ja kauhajokelaisjoukkueen suoritukset hieman yskähtelivät, on vuosi 2019 sujunut toistaiseksi molemmilta lähes moitteetta.
Järvi on nostanut pistekeskiarvoaan tasaisesti kauden jokaisena kuukautena. Vielä lokakuussa Järvi takoi pisteitä alle yhdeksän ottelua kohden. Marraskuussa Järven pistekeskiarvo oli 10,7, joulukuussa 14,4 ja tammikuussa jo siis komea 18,8.
Järvi pelaa nyt kuudetta kauttaan Korisliigassa. Järven aiemmat pääsarjaseurat ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas sekä Espoo United.
Järvi on samalla Korisliiga-kauden 2018–19 ensimmäinen suomalainen kuukauden pelaaja. Aiemmat kuukauden pelaajat ovat tältä kaudelta ulkomaalaissenttereitä: Sean O’Mara, Malik Dime ja Tyrell Nelson.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.