Korismaanantai: Näädät haastamaan sarjakärkeä – Nokia vahvistunut Larry Andersonilla

3.2.2020 09:15 Elisa Viihteen Korismaanantaissa seurataan, kun BC Nokia haastaa Helsingissä sarjakärki Seagullsin. Nokian uuden vahvistuksen Larry Andersonin osallistuminen vielä epävarmaa.

Viime kaudella Kobrissa pelannut Larry Anderson on tehnyt sopimuksen BC Nokian kanssa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Kotikatsomoissa kuhisee, kun BC Nokia haastaa Helsingissä Seagullsin. Korisliigan kärjessä porskuttava Seagulls on sarjapisteissä peräti 20:llä Nokiaa edellä, joten ottelun ennakkosuosikista ei ole epäselvyyttä.

Päivän uutinen on Nokian vahvistuminen uudella ulkomaalaispelaajalla. Kaudella 2018–2019 Kobrissa pelannut Larry Anderson on tehnyt juuri sopimuksen Pirkanmaalle. Anderssonin keskiarvot Lapualla olivat 17,7 pistettä, 6,4 levypalloa, 4,0 syöttöä ja 1,8 riistoa, joten pelaajalta odotetaan paljon. Kuluvan kauden Anderson on tähän asti pelannut Israelin kakkosliigassa Maccabi Ra'ananassa. Toistaiseksi on epäselvää, pääseekö Andersson illan ottelussa vielä kentälle.

– Meillä on iso haaste vieraissa edessä. Seagulls tulee peliin harvinainen tappio alla, joten he ovat varmasti valmiita ja keskittyneitä. Me pyrimme pysymään rinnalla ja saamaan mahdollisuuden voittoon viimeisen viiden minuutin aikana, kommentoi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.

Harvinaisella tappiolla Gibson viittaa Seagullsin kokemaan häviöön Kauhajoen käsissä, ja aiheen nostaa esille myös Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso.

– Korismaanantai saapuu Helsinkiin, kuten myös vastustajamme BC Nokia. Kauhajoen selkäsaunan jälkeen meidän on taas näytettävä itsellemme, että pystymme parempaan hyökkäystoteutukseen, vaikka pelaajia puuttuisikin. Hyvä keskittyminen ja valmistautuminen aktiivisen ja aggressiivisen puolustuksen purkamiseen ovat keskeisimmät asiat, jotka ratkaisevat, voitammeko ottelun, Laakso toteaa.

Elisa Viihteen Korismaanantai

  • Vieraina Hanno Möttölä ja Awak Kuier
  • TOP5 donkit ja blokit
  • ACB:n ja Bundesliigan viikon kierrokset
  • Allstar ja viikon pelaaja
  • Palloarvonta
  • Studio paikan päällä Töölön kisahallilla
  • Juontajina Saku Mäkynen ja Toni Flink

Henkilöt

 
31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

Näytä lisää vastaavia