20.10.2020 20:49 KTP-Basket vei kotikentällään Salon Vilppaasta voiton. Gregory Mangano upotti 32 pistettä.

Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basket sai vieraakseen Salon Vilppaan ja puolusti kotikenttää ansiokkaasti. Tasaisesti alkanut peli päättyi kotijoukkueen hyväksi lopulta reippaalla korierolla 94–80.
Vilpas avasi ottelun isäntiä vahvemmin mutta menetti johtoasemansa jo toisella jaksolla. Puoliajalle mentiin tiukassa tilanteessa 45–43, ja loppua kohden KTP:n johto vain kasvoi.
Tappion kärsineen Vilppaan riveissä parhaiten pisteitä tilastoi Mikko Koivisto, joka keräsi niitä yhteensä 22. Tarkkasilmäinen takamies osui kaaren takaa viidesti mutta joutui käyttämään lukeman saavuttaakseen peräti 13 heittoyritystä. Koivisto kommentoi itsekin ottelun jälkeen omaa ja joukkueensa heittoaltiutta:
– Peli meni kolmosten heittämiseksi vähän liikaakin, ja hyökkääminen jäi yksipuoliseksi. Ottelun alkuun olen tyytyväinen, mutta loppupeli oli meiltä heikkoa. Peli-ilmeen piti olla agressiivisempi, ja piti päästä juoksemaan kenttää paremmin, mutta alkua lukuunottamatta emme siinä onnistuneet.
Ottelun isoimman luvun pistesarakkeeseen täräytti kuitenkin KTP:n korinalusjyrä Gregory Mangano, joka upotti pelissä 32 pistettä. Lisäksi hän pyydysti hyppysiinsä seitsemän levypalloa.
– Olen iloinen siitä, miten pelaajamme pelasivat. Tulimme ottelun edetessä hyvin peliin mukaan. Puolustuksemme tiivistyminen ratkaisi ottelun. On mukava olla täällä, kun pelikin kulkee, Mangano kommentoi.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.