15.2.2020 20:32 Kauhajoen Karhubasket hoiteli Lahti Basketballin kevyesti 60–99.
Courtney Stockard ja Cameron Jones kohtasivat kentällä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Korisliigan kolmatta sijaa pitävä Kauhajoen Karhubasket moukaroi playoff-viivan alapuolella olevan Lahti Basketballin 60–99. Voiton myötä Kauhajoki on kahden sarjapisteen päässä Salon Vilppaasta ja neljän pisteen päässä Helsinki Seagullsista.
Tällä viikolla Karhubasketin joukkueeseen kiinnitettyä Lucky Jonesia ei vielä päästy näkemään kentällä, mutta Samuel Givens ja Skylar Spencer pitivät peliä pystyssä hyvin ilman hänen panostaankin. Givensille kertyi 18 pistettä ja Spencerille 15 pistettä ja 11 levypalloa.
– Tulimme peliin hyvin ja pidimme tilaa yllä koko ottelun ajan. Koko joukkue on varmasti tyytyväinen tämän päivän esitykseen, kommentoi Spencer.
Lahti Basketballin puolella tilastomerkinnät jakautuivat yksitoikkoisesti. Taylor Johns johti joukkuetta kaikissa kolmessa pääkategoriassa 15 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja neljällä koriin johtavalla syötöllä.
– Tänään oli kentällä vain yksi joukkue. Ensimmäiset viisi minuuttia pelasimme hyvin mutta sen jälkeen jäimme pahasti jälkeen. Tauko tulee hyvään vaiheeseen, totesi Lahden kapteeni Vesa Mäkäläinen.
Korisliiga jää maajoukkuetauolle 26. helmikuuta 2020 asti.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.