Lamonte Turner täydentää Katajan kokoonpanoa

10.11.2022 09:36 Tennesseessä ja Sloveniassa pelannut Lamonte Turner korvaa Christian Keelingin Kataja Basketissa.

Kataja Basket kertoo tiedotteessaan, että joukkueesta sitkeän nilkkavamman takia poistuneelle Christian Keelingille on löytynyt korvaaja. 25-vuotias Lamonte Turner liittyy joensuulaisen Korisliiga-joukkueen riveihin pelattuaan kuuden ottelun ajan Slovenian pääsarjassa. Tiedotteen mukaan toista vuotta ammattilaisena pelaavan 188-senttisen takamiehen sopimus kattaa loppukauden.

Kuudessa ottelussa slovenialaisen Podcetrtekin riveissä Turnerille kertyi keskimäärin 13,8 pistettä, yksi levypallo, 5,3 koriin johtavaa syöttöä ja 1,5 riistoa. Tarkkuus kahden pisteen heitoissa oli 53 prosenttia, kolmosissa 33 prosenttia ja vapaaheitoissa esimerkillinen 90. Yliopistourallaan vuosina 2015–20 Turner edusti NCAA:n ykköstasolla pelaavaa Tennesseetä. Koko yliopistouran kattavat keskiarvot 106 ottelussa olivat 10,2 pistettä, 2,9 levypalloa, 3,3 syöttöä ja 0,9 riistoa.

Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa:

– Lamontella on takanaan hyvä yliopistoura maineikkaassa koulussa, jossa hän pelasi Susijengistä tutun Olivier Nkamhouan kanssa. Ollilta saimme arvokasta palautetta muun muassa Turnerin persoonasta. Haimme pallollista osaamista ja selkeää edunluojaa ykkös- ja kakkospaikoille. Pelinjohtajamme Tuomas Hirvosen taakka on ollut alkukaudesta suuri ja odotamme, että Lamonte tuo helpotusta asiaan.

Asiat

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

Näytä lisää vastaavia