9.7.2021 19:12 Lassi Tuovin ensimmäinen täysi kausi SIG Strasbourgin päävalmentajana oli menestyksekäs. Tuovi valmensi joukkueen Ranskan liigassa runkosarjan kolmanneksi ja pudotuspeleissä välieriin sekä myös Mestarien liigassa neljän parhaan joukkoon. Myös kaksi seuraavaa kautta joukkueen päävalmentajana jatkavalle Tuoville kausi oli hyvä lähtölaukaus alkaneelle kehitysprojektille.
Lassi Tuovi valmensi Strasbourgin hienoon kauteen. (Kuva: FIBA)
Strasbourg sijoittui Ranskan ProA:n runkosarjassa kolmanneksi ja sai puolivälierässä vastaansa pariisilaisseura Boulogne-Levalloisin. Ranskassa yleisörajoitukset olivat höllentyneet sen verran, että katsomoihin saatiin jo ottaa yleisöä, mutta Strasbourg joutui pelaamaan kotiottelunsa evakossa naisten EM-kilpailujen takia muutaman kymmenen kilometrin päässä Gries-Oberhoffenissa, joka on Strasbourgin kotiareena Rhenusia paljon pienempi. Katsomoon olikin päässyt noin 1000 ihmistä seuraamaan peliä.
- Puolivälieristä jäi hyvä maku. Se oli ennakkoon sellainen 50/50 matchup. Pelasimme pienessä 35-asteisessa hallissa ja pystyimme venymään hienosti. Pelinä se oli varmasti kannattajille makea, ja seuralle se oli onnistunut viimeinen kotiottelu, joka toi hyvää mieltä koko seurayhteisölle, Tuovi analysoi puolivälieräkoitosta.
Ranskan liigan loppuratkaisut pelattiin Rouenissa. Välierässä Strasbourg sai vastaansa ASVEL Lyon-Villeurbannen. ASVEL oli ottelussa vahvempi numeroin 83-67 ja eteni lopulta mestariksi kaatamalla finaalissa Dijonin.
- Peli oli meille todella hankala emmekä päässeet missään vaiheessa peliin sisään. Kävi kuitenkin selväksi, että pelasimme sarjan parasta joukkuetta vastaan, Tuovi antoi tunnustusta.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Sig Strasbourg 2020-2021 ✔️
— Lassi Tuovi (@coachtuovi) June 25, 2021
🥉Place in France ProA!
Final 4️⃣ in Champions league!
”Just a bunch of ordinary guys, capable of doing amazing things”#SigArmy pic.twitter.com/B1tiHyYjBL
Tuovi nousi Strasbourgin päävalmentajaksi viime keväänä juuri ennen kuin koronapandemia katkaisi kauden. Aiempina vuosina kärkisijoista taistelleella Strasbourgilla oli allaan pari vaikeampaa kautta. Tuovi sai palautettua joukkueen jälleen kärkipaikoille, ja ensimmäinen täysi kausi päävalmentajana oli hänelle tärkeä onnistuminen.
- Kyllä se tiedetään, että tämä ammatti on raakaa tulosurheilua, mutta samalla se on mukava haaste. Se ei paljon paina, vaikka olisi toiminut seurassa pitkään ja olisi muuten mukava mies. Se on tietenkin tosi iso haaste ja toimii tietynlaisena tasonmittarina. Se täytyy sanoa, että paljon tuli virheitä ja niistä samalla paljon oppia. Jos koronatilanteesta hakee jotain hyvää, niin viime keväänä sai käyttää kunnolla aikaa tähän kauteen valmistautumiseen ja siihen tuli laitettua aika paljon tunteja ja effortia, Tuovi kertaa ensimmäisen päävalmentajakautensa oppeja.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.👀 @coachtuovi pic.twitter.com/CCgWcBRJLp
— SIG Strasbourg (@sigstrasbourg) July 6, 2021
Strasbourgin kilpailullinen menestys oli hienoa, mutta pitkän tähtäimen tavoitteena on luoda pohja jatkuvalle menestymiselle. Viime kauden joukkueesta jo usealla pelaajalla on sopimus kahdeksi seuraavaksi kaudeksi ja myös Tuovin sopimus jatkuu seuraavat kaksi kautta. Peruspalaset ovat siis jo paikallaan tuleville vuosille.
- Nyt tuli hyviä tuloksiakin, mutta olemme käynnistäneet projektin, jossa pyritään muokkaamaan koko seuran toimintakulttuuri ja olemme siinä oikealla tiellä, kun pidämme isot tavoitteet mielessä ja teemme töitä pitkäjänteisesti. Niitä kohti menemme ja tällä hetkellä näyttää hyvältä.
Pitkälle venyneen Ranskan kauden jälkeen Tuovi ei kauaa ehtinyt hengähtää, sillä hän matkasi heti Susijengin mukana Japaniin. Ehtii hän kuitenkin myös lomailla kesän aikana.
- Tämä menee tässä itsellään kauden päätökseksi. Tämä on tuttua juttua. Ehkä sitten heinäkuun lopussa ehtii vähän jopa siirtää ajatuksia pois koripallosta, Tuovi kertoo.
Daniel Dolenc pelasi viime kauden Ranskan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Nationale Masculine 1:ssä. Ensi kaudeksi Karhubasketiin siirtyvä Dolenc piti Ranskassa vietettyä kautta kokemuksellisesti rikkaana, mutta pelillisesti vaikeana.
Aapeli Alanen vietti ensimmäisen kokonaisen kautensa ulkomailla, kun hän pelasi menneen kauden Itävallan liigassa St. Pöltenin joukkueessa. Alanen kuului joukkueensa avainpelaajiin läpi kauden.
Espanjan liigassa pudotuspelit käynnistyivät tiistaina ja suomalaisista ensimmäisenä uunista ulos pääsee keskiviikkona Elias Valtonen. Sasu Salin odottaa vuoroaan torstaina.
Hollannissa ja Belgiassa alkavat viikonloppuna kansallisten liigojen finaalisarjat. Hollannissa Edon Maxhuni havittelee Heroes Den Boschin kanssa mestaruutta ja Belgiassa Mikael Jantunen hakee Oostenden kanssa pokaalia. Kansallisten sarjojen jälkeen molempien kaudet jatkuvat vielä Belgian ja Hollannin yhteisliigan pudotuspeleissä.
Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.
Shawn Hopkins pelasi ensimmäisen kautensa ammattilaisen Islannissa Stjarnanin joukkueessa. Vaikka joukkueen taival päättyi pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, niin Hopkins oli kokonaisuudessaan tyytyväinen kauden antiin.
Mestarien liiga huipentuu viikonloppuna Bilbaossa pelattavaan Final Four -lopputurnaukseen. Susijengin pelaajista pokaalia havittelevat Sasu Salin ja Elias Valtonen.
Itävallan liigassa pudotuspelit käynnistyvät suomalaisten osalta sunnuntaina. Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama hallitseva mestari Swans Gmunden kohtaa Flyers Welsin ja Aapeli Alasen St. Pölten Grazin.
Ranskassa vietetään viikonloppuna cupin finaalitapahtumaa, jossa ratkotaan cup-voittajat. Lassi Tuovin valmentama Strasbourg kohtaa lauantaisessa finaalissa Pau-Lacq-Orthezin.
Viron ja Latvia yhteisliigassa pelataan viikonlopun aikana Final Four -lopputurnaus, jossa ratkaistaan sarjan voittaja. Alexander Madsenin VEF Riika lähtee lopputurnaukseen ennakkosuosikkina.
Espanjan perinteinen ja arvostettu cup-kilpailu, Copa del Rey, pelataan loppuviikon aikana. Suomalaisedustuksesta vastaavat Teneriffan Sasu Salin ja Emir Sulejmanovic sekä Manresan Elias Valtonen.
Ensimmäistä kauttaan Espanjassa pelaava Elias Valtonen, 22, on ottanut nopeasti paikkansa Euroopan kovimmassa kansallisessa liigassa.
Susijengi esitteli viime kesänä lauman uutena tulokkaana 198-senttisen ja 23-vuotiaan suomalaistaustaisen yhdysvaltalaislaiturin Jacob Grandisonin. Seniorikauttaan NCAA-liigassa pelaava Grandison on noussut viime kuukausina valokeilaan yliopistosarjan parhaimmistoon kuuluvan Illinoisin joukkueen paidassa.
Ilari Seppälä, 28 aloitti kolmannen vuotensa ulkomailla tehtyään sopimuksen romanialaisen Arges Pitestin kanssa. Pienen loukkaantumisen jälkeen Susijengin MM-karsintajoukkueeseen valittu Seppälä on päässyt jälleen tositoimiin.
Aapeli Alanen kävi haistelemassa viime kauden lopuksi keskieurooppalaista koripalloa pelatessaan loppukauden tshekkiläisessä Brnossa. Täksi kaudeksi Alanen teki sopimuksen itävaltalaisen SKN St. Pöltenin kanssa.
Shawn Hopkins, 26, siirtyi kesällä ensimmäistä kertaa ulkomaille ammattilaispelaajana, kun hän teki sopimuksen Islannin liigassa pelaavan Stjarnanin kanssa. Ulkomaalaispelaajana Hopkinsiin kohdistuvat erilaiset odotukset ja paineet, mutta nokialaislähtöinen peluri on nauttinut uudesta asemasta.
Viime kauden päätteeksi Itävallan mestaruutta Swans Gmundenissa juhlinut Daniel Dolenc, 28, vaihtoi täksi kaudeksi joukkuetta, kun hän siirtyi Ranskan Nationale Masculine 1 pelaavan Les Sablesin joukkueeseen. Dolenc jatkaa jo viime kaudelta tuttua teemaa hakiessaan uudenlaisia haasteita.
Viime kauden päätteeksi Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valittu Okko Järvi, 25, koki kauden jälkeen, että on aika kokeilla jotain uutta. Järvi teki jo alkukesästä sopimuksen belgialaisen Phoenix Brysselin kanssa ja siirtyi ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaan kentille.
Edon Maxhuni, 23, johdatti Pärnun viime kaudella Viron liigan hopealle ja täksi kaudeksi hän siirtyi Hollannin viime kauden hopeajoukkue Heroes Den Boschin joukkueeseen. Maxhuni on ottanut alkukaudesta heti ison ja johtavan roolin joukkueessa.
Mikael Jantunen, 21, jätti USA:n yliopistokentät taakseen kahden vuoden jälkeen ja otti ensimmäisen askeleen ammattilaisurallaan tehtyään sopimuksen Belgian hallitsevan mestari Filou Oostenden kanssa. Jantunen on ollut tyytyväinen kauden alkuun.