Mikael Laihonen vahvistamaan BC Nokiaa

31.5.2022 10:09 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 202-senttinen Mikael Laihonen, 28, liittyy ensi kaudeksi nokialaisjoukkueeseen. Laihosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.

Raisiolaislähtöinen Laihonen pelasi päättyneellä kaudella Kataja Basketissa, jossa hän tilastoi keskimäärin 4,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 0,6 torjuntaa ottelua kohden vähän alle 17 minuutissa per ottelu. Ennen Joensuuta Laihonen pelasi kolme kautta Kauhajoen Karhu Basketin riveissä, mistä hänelle tarttui mukaan SM-kulta kaudelta 2018–19.

– Mikaelilla on ollut huonoa onnea loukkaantumisten kanssa lähivuosina. Uskon, että hänen paras koripallonsa on vielä edessäpäin. Hän on monipuolinen iso pelaaja, joka on urheilullinen ja osaa heittää. Olen myös kuullut, että hän tekee kovaa töitä koripallon eteen. Se on asia, mitä arvostan, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.

– Olen kuullut paljon hyvää Gregistä Nikon kautta (Mattila) ja olen muutenkin tykännyt Gregin pelitavasta ja hänen luomastaan kulttuurista. Greg teki jo alussa selväksi, että olen hänen ykkösoptionsa, mikä nosti kiinnostusta. Siitä tulee tietynlainen arvostus, että on helppo tulla joukkueeseen, kun valmentaja haluaa nimenomaan sinut, Laihonen aloittaa.

– Muutenkin (Antero) Lehto on aina Lehto. Häntä vastaan oli aina ärsyttävää pelata, niin kiva pelata vaihteluksi samassa joukkueessa. Nikon kanssa tulin hyvin toimeen jo Joensuussa, niin on mukavaa jatkaa hänen kanssaan myös Nokialla. Lisäksi Nokialla on aina ollut hyvä tunnelma vieraspaidassa, niin kiva päästä kuuntelemaan Alakulman mökää keltamustissa.

Ennen Korisliigaa Laihonen pelasi kolme kautta Turun NMKY:ssa (kaudesta 2016-17 lähtien Kristika Turku), joista kaksi ensimmäistä I divisioona B:ssa ja yhden I divisioona A:ssa. Valtakunnalliselle tasolle hän nousi kasvattajaseuransa läntisen alueen II divisioonan joukkueesta.

Laihosen lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Antero Lehto, Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.

Henkilöt

Asiat

 
13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

9.4.2026 12:38 Korisliiga

Pieti Poikola on Korihaiden uusi päävalmentaja ensi kaudesta lähtien

Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

Näytä lisää vastaavia