1.9.2022 15:11 Mikäli vastasit kysymykseen kyllä, fanien yhteinen kohtaamispaikka Sudenpesä on sinua varten. Sudenpesä aukeaa faneille aamupäivällä perjantaina 2.9.
Sudenpesä järjestetään hulppeassa ja hyvien kulkuyhteyksillä olevassa Obcanská Plovárnan ravintola- ja tapahtumatiloissa Vltava-joen rannalla. Sudenpesän tavoitteena on rikastuttaa fanien kisaelämystä ja luoda yhteisöllinen kohtaamispaikka ennen ja jälkeen pelien – tapahtuma on kaikille ilmainen.
Sudenpesästä on mainiot kulkuyhteydet areenalle, joten siirtyminen on todella mutkatonta.
Faneja viihdyttävät päivittäin Susijengin peleistä tutut DJ Amanda Harkimo sekä host Mikko Honkanen. Pelipäivinä Sudenpesässä on ennakko- ja jälkipelit, joissa ovat speksaamassa Susijengistä kaikille tutut Matti Nuutinen ja Carl Lindbom.
Susijengin virallinen fanikauppa palvelee Sudenpesässä, ja ravintola tarjoilee palanpainiketta niin pieneen kuin suurempaankin nälkään. Ravintola varmasti tyydyttää kaikista nälkäisimmätkin sudet!
Sudenpesän päivittäinen ohjelma päivitetään Sudenpesän nettisivulle.
Sudenpesän nettisivut: http://basket.fi/sudenpesa >>
Koripalloliitto tarjoaa jälleen kerran suositun Sudenpesä-tapahtuman yhdessä Elämys Groupin kanssa.
Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Joukkue käynnistää kotimaaottelukesänsä perjantaina 8.8. Lauri Markkasen kotikaupungissa Jyväskylässä Belgiaa vastaan ja ottaa Espoo Metro Areenalla mittaa 11.8. Belgiasta ja 21.8. Puolasta. Lipunmyynti käynnistyy toukokuun aikana.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.
Susijengin EM-kotikisat Tampereella konkretisoituvat jälleen lisää 27. maaliskuuta, jolloin Suomelle arvotaan EM-kisavastustajat. Lohkoarvonnan jälkeen julkiseen myyntiin tulevat 4. huhtikuuta Day Pass -lippupaketit. Ennakko-ostoksille pääsevät totutusti Koripalloliiton 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajat.
Suomi ja Liettua ovat solmineet virallisen kumppanuussopimuksen kesän EM-kisoihin. Kotikisoihin lippuja tai majoitusta halajavan kannattaa toimia ripeästi, sillä tuore sopimus tuo Tampereelle Liettuan joukkueen vanavedessä tuhansia liettualaisfaneja ja kansainvälisen arvoturnauksen sähköistä tunnelmaa.
Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.
Kotiluolassa virittäydytään helmikuussa EM-kotikisamoodiin, kun Susijengi ottaa mittaa maailman ranking-kakkosesta Serbiasta. 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajilla on mahdollisuus ostaa lippuja ennakkomyynnissä keskiviikosta perjantaihin.
Ensi vuoden elo-syyskuussa Tampereella pelattaviin Susijengin EM-kotikisoihin on julkaistu uusi lipputuote, Weekend Pass, joka sisältää pääsyliput kaikkiin perjantain ja lauantain (29.-30.8.2025) otteluihin. Ensivaiheessa Weekend Pass on saatavilla osana majoituspakettia.
Ensi vuonna Tampereella järjestettävien EM-kotikisojen VIP-myynnissä saavutettiin rajapyykki, kun ensimmäinen ja suurin VIP-tila (VIP Eventum) loppuunvarattiin Suomen perjantaiseen otteluun.
Yle on hankkinut esitysoikeudet koripallon miesten ja naisten MM- ja EM-kisoihin vuosille 2026–2029. Sopimus sisältää myös Susijengin karsintaottelut.