Osku Heinoselle kahden vuoden jatkosopimus Pyrintöön

9.6.2021 14:50 Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen Osku Heinosen kanssa. Kokenut ja tarkkakätinen Heinonen aloittaa jo 12. kautensa Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa.

Pyrintö solmi merkittävän jatkosopimuksen, kun seuran oma kasvatti Osku Heinonen tunnustaa seuran värejä seuraavat kaksi kautta. Kuva: Ville Vuorinen

194-senttinen Osku Heinonen nousi jo juniorina kaudella 2009-10 Korisliigan mestaruuden voittaneen Pyrinnön kokoonpanoon, mutta ensimmäisillä kahdella kaudella ottelut Korisliigassa jäivät vielä vähiin. Kaudesta 2011-12 alkaen Heinonen on kuulunut joukkueen vakiokokoonpanoon ja vastuu on noussut kokemuksen myötä. Nyt jo useamman kauden Heinonen on ollut yksi liigan arvostetuimmista pelaajista.

Heinonen kävi pelaamassa yhden kauden (2016-17) Kouvoissa, mutta muuten hän on edustanut Pyrintöä, kasvattajaseuraansa. Taskusta löytyy SM-kultaa (2014) ja hopeaa (2016).

- Osku monipuolisti peliään viime kaudella merkittävästi ja pystyi viimeistelyn lisäksi myös luomaan tilanteita. Osku myös osoitti olevansa kypsä johtaja joukoilleen. Hienoa, että jatkuvasti kehittyvä ja esimerkillinen veteraani jatkaa rengas-P rinnassaan, päävalmentaja Miikka Sopanen avaa seuran tiedotteessa.

Päättynyt kausi oli tilastoiden valossa Heinosen uran paras. Hän kirjautti keskiarvoikseen 12,7 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,5 koriin johtanutta syöttöä. Heinonen sai kauden päätteeksi Korisliigan vapaaheittopalkinnon upotettuaan vapaaheittonsa 92% tarkkuudella.  

Kaikkiaan Heinonen on pelannut 313 Korisliigan runkosarjaottelua ja 38 pudotuspelikamppailua. Hänellä on vyöllään 94 nuorten maaottelua.

Tampereen Pyrinnöllä on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Shawn Hopkinsin, Panu Peltokankaan, Valtteri Leppäsen, Eero Lehtosen, David Gonzalvezin ja Osku Heinosen kanssa.

Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >

Henkilöt

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia