Seagulls tasoitti ottelusarjan loppuhetken trillerissä – Vilppaan takamiesten kaukoheittosade ei riittänyt hoitamaan hommaa kotiin

1.4.2021 20:12 Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.

Timo Heinonen johti Seagullsin voittoon 16 pisteellään. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls ovat päättäneet olla pettämättä yleisöä Korisliigan välierissä. Toisesta ottelusta saatiin hyytävä trilleri, jonka päätteeksi Seagullsin onnistui tasoittaa sarja 1–1:een. Kotikentällään pelannut Vilpas taipui viime hetken käänteiden myötä 74–76.

Vilpas ei todellakaan jäänyt tappiosta huolimatta ottelussa heittopussiksi. Jo hetken näytti, että salolaiset järjestävät toisen perättäisen yllätyksen ja vievät sarjassa jo toisen voiton. Joukkueen piiskasivat lentoon erityisesti heittotuulella olleet takamiehet Deondre Parks Jr. ja Aatu Kivimäki.

Parks heilutti korisukkaa kentän aktiivisimpana 27 pisteen edestä ja osui neljä viidestä kaukoheitostaan. 12 pisteen saldoon päässyt Kivimäki puolestaan osui neljästä kaukoheitostaan kaikki ja on nyt koko välieräsarjassa kerännyt kolmostensa osumatilastoksi häikäisevät 10/11.

Vahvemmaksi osoittautuneen Seagullsin pisteiden tekoa sen sijaan johtivat Timo Heinonen ja Kendale McCullum kumpikin 16:lla. Voittajien isoimman levypallosaldon – seitsemän – puolestaan nappasi vaatimattomassa kuuden pisteen heittovireessä mutta hyvällä puolustusmentaliteetilla esiintynyt veteraanisentteri Tuukka Kotti.

– Tämä on tällaista iskujen vaihtoa, playoff-koripalloa. Tänään oli vähäpisteisempi ottelu kuin viimeksi, mutta näitä on hienoa pelata. Teemme kaikki omalla tontillamme niin paljon kuin pystymme. Joskus käy niin, että jos vastustaja saa pari hyökkäyslevypalloa, niin he saavat siitä buustin ja sitten sitä on entistä vaikeampi kääntää. Pikkuhiljaa lähti kuitenkin lopulta toimimaan meidänkin levypallopelaamisemme, Kotti pohdiskeli Ruudun haastattelussa.

Ottelutilastot

Edit: otsikkoa muutettu 2.4. klo 7.50

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia