Susijengiläisten kaudet Euroopassa käynnistyneet

14.10.2024 16:57 Susijengin pelaajien kaudet ympäri Eurooppaa ovat käynnistyneet. Alkukauden aikana on nähty jo vahvoja suorituksia suomalaispelaajilta.

Mikael Jantunen on päässyt tekemään debyyttinsä Euroliigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Mikael Jantunen on päässyt alkukauden aikana kokemaan Euroliigan tunnelmaa, kun Paris Basketball ansaitsi paikan liigassa voitettuaan viime kaudella Tuomas Iisalon alaisuudessa EuroCupin. Paris on aloittanut Euroliigan kahdella niukalla tappiolla Belgradin Punaiselle tähdelle ja Olimpia Milanolle. Susijengin luottomies on ollut isossa vastuussa pelaten 26,5 minuuttia ottelua kohden ja tehoja on kertynyt 9,0 pisteen ja 6,0 levypallon edestä. Ranskan liigassa Paris Basketball on aloittanut kolmella voitolla ja tappiolla Jantusen tilastoidessa 8,8 pistettä ja 4,3 levypalloa.

Edon Maxhuni on pelannut kahdessa Strasbourgin pelissä 3,5 pisteen, 2,0 levypallon ja 2,5 syötön keskiarvoilla. Strasbourg on aloittanut kautensa voitolla ja kolmella tappiolla. Mikko Larkas toimii tällä kaudella Limogesin apuvalmentajana ja joukkueen kausi on startannut kahdella voitolla ja kahdella tappiolla.

Täksi kaudeksi uuden suunnan uralleen ottaneen Sasu Salinin Cluj-Napocan kausi on alkanut kaksijakoisesti. Romanian liigassa joukkue on voittanut kolmesta pelistään kaksi, mutta Eurocupissa se on hävinnyt kaikki kolme otteluaan pienillä eroilla. Salin on ottanut heti ison roolin joukkueessa tilastoiden EuroCupissa keskimäärin 10,7 pistettä ja kolme levypalloa. Romanian liigassa Salinilla on ollut haastavampaa 3,3 pisteen, 3,7 levypallon ja 3,0 syötön tilastoilla.

Romaniaan siirtyi täksi kaudeksi myös Daniel Dolenc, joka pukee Craiovan pelipaidan päälleen. Dolenc on alkukauden neljässä ottelussa viimeistellyt keskimäärin 8,5 pistettä ja napannut 1,5 levypalloa. Craiova on neljästä pelistään voittanut yhden.

FIBA Europe Cupissa nähdään tällä kaudella vahva suomalaisedustus, sillä mukana on peräti neljä suomalaispelaajaa. Lohkovaiheen avausottelussa Severi Kaukiaisen Kalev/Cramo otti kotonaan niukan 66-63-voiton ranskalaisesta Le Portelista. Yli 32 minuuttia urakoinut Kaukiainen heitti seitsemän pistettä ja sai kaksi merkintää levypallo- ja syöttösarakkeisiinsa.

Aatu Kivimäen ja Joel Mäntysen Patrioti Levice aloitti pelit hakemalla 83-72-vierasvoiton Anorthosis Famagustan vieraana. Kivimäki kirjautti kuusi pistettä, kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä Mäntysen saadessa kasaan kolme pistettä, kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä.

Remu Raitasen Prievidza aloitti niin ikään voitolla Kutaisi 2010:n kaatuessa 77-69. Raitanen heitti viisi pistettä, viisi levypalloa, syötön ja riiston.

Prievidza on aloittanut Slovakian liigan myös vahvasti voittamalla neljästä ottelustaan kolme. Raitanen on ollut vahvassa iskussa viimeistellen keskimäärin 14,7 pistettä ja 6,7 levypalloa.

Levicen kausi Slovakian liigassa on alkanut kahdella voitolla ja kahdella tappiolla. Kivimäki on alkukaudesta tehnyt keskimäärin 9,0 pistettä ja Mäntynen 5,0. Pieti Poikolan luotsaama Lucenec on aloittanut kautensa voitolla ja neljällä tappiolla. 

Kaukiainen on ollut Kalev/Cramon alkukauden paras pistemies Viron ja Latvian yhteisliigassa, kun joukkue on aloittanut kahdella voitolla ja tappiolla. Kaukiainen on kantanut joukkuettaan 11,7 pisteen ja 5,7 syötön tilastoilla.

Espanjan kentillä jatkavat tällä kaudella Alexander Madsen, joka siirtyi sarjanousija Forca Lleidan riveihin sekä Granadassa ensimmäisen täyden kautensa aloittava Elias Valtonen. Granada on startannut kautensa voitolla ja kahdella tappiolla. Valtonen pelasi kauden ensimmäisen ottelunsa viikonloppuna ja oli heti isossa roolissa, kun Girona kaatui 82-52. Valtonen heitti 12 pistettä ja nappasi viisi levypalloa.

Lleidan alkukausi on puolestaan ollut haastava joukkueen hävitessä kaikki kolme otteluaan. Madsen on kerännyt omalle tilastorivilleen keskimäärin 5,3 pistettä ja 3,0 levypalloa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Sarjaporrasta alempana Thomas Tumba on napannut ison tontin Moronin joukkueessa, mutta joukkue on hävinnyt kolme ensimmäistä otteluaan. Tumba on saanut vastuuta 20 minuuttia ottelua kohden ja tilastoinut 6,3 pistettä ja 3,3 levypalloa.

Bosnia-Hertsegovinan liigassa Perttu Blomgrenin Bosna aloitti kautensa voittamalla Promon 85-68 Blomgrenin auttaessa joukkuettaan kuudella pisteellä, kolmella levypallolla ja kahdella syötöllä. Adrianmeren kakkosliigassa, ABA2:ssa, Bosna on aloittanut voitolla ja tappiolla. Blomgren ei pelannut tappio-ottelussa Vojvodinaa vastaan, mutta heitti neljä pistettä Sutejskan kaatuessa 78-74.

 
28.10.2025 08:54 NBA

Markkanen läväytti 51 pistettä, kun Jazz kellisti Sunsin jatkoajan jälkeen

NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:22 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua Italian Serie A1:n paras pistemies

Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

Näytä lisää vastaavia