Tanska-tuplamaaottelut Susijengin viimeinen välietappi ennen MM-karsintoja

2.8.2021 15:46 Susijengi juoksee tiistai- ja keskiviikkoiltoina klo 19.00 Helsingin Mäkelänrinteen upouuden URHEA-hallin parketille Tanska-maaotteluiden merkeissä. Tanska-maaottelut toimivatkin joukkueen kenraaliharjoituksena ennen marraskuussa alkavaa MM-karsintaurakkaa.

Lassi Nikkarinen ja Hannes Pöllä kuuluvat Tanska-tuplamaaotteluun valmistautuvan Susijengin vahvuuteen. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

Karsinnat pääsystä syksyn 2023 MM-kisoihin alkavat tämän vuoden marraskuussa kahdella ottelulla ja jatkuvat ensi vuoden helmikuussa kahdella ottelulla. Tulevia karsintoja ajatellen Tanska-tuplamaaotteluihin huipentuva maajoukkuekesä on arvossa arvaamattomassa.

- Joukkueemme on yhtenäinen ja harjoitellut pitkään yhdessä laajalla ikähaarukalla, mutta maaotteluita emme ole päässeet viimeisen parin vuoden aikana pelaamaan niin paljon kuin edeltävinä vuosina. Jokainen pelattu maaottelu on kuin talletus sijoitusrahastoon, Dettmann sanailee.

Dettmann kiittelee myös mahdollisuutta korkata Mäkelänrinteen URHEA-hallin parketti suomalaisten koripalloilijoiden käyttöön.

- On kaikin puolin sopivaa, että ennen hallin luovuttamista nuorempien urheilijoiden käyttöön tällainen hieman kokeneempi joukkue saa testata sen soveltuvuuden, Dettmann sanailee.

- Kaikkiaan kyseessä on merkkitapahtuma. URHEA-halli on maailmanluokan harjoitustila nuorille urheilijoille, joiden tähtäimessä on kilpailla maailman huipulla. Helsinki ja koko Suomi on kaivannut pitkään tällaista hallia.

Tanska-ottelut Susijengin ”laboratorio”

Susijengin koetinkivenä URHEA-hallin avausotteluissa toimii Tanska, joka kävi helmikuussa yhden onnistuneen heiton päästä EM-kisapaikasta ja koripallojättiläinen Liettuan suistamisesta EM-kisojen ulkopuolelle.

Susijengin ja Tanskan väliset ottelut pelataan tiistaina 3.8. klo 19.00 ja keskiviikkona 4.8. klo 19.00.

- Tanskan esitys viimeisen kahden vuoden EM-karsinnoissa oli vakuuttava. He pelasivat fyysisesti ja ennakkoluulottomasti Euroliigan Final Fouriin edenneen Moskovan TsSKA:n aloitusviisikon pelaajan Gabriel Lundbergin johdolla. Suomeen saapuva joukkue on hieman erilainen, mutta peruselementit ovat samat, Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Hanno Möttölä arvioi alkuviikon vastustajaa.

- Seuraavan kerran kotiturnauksen jälkeen pelataan marraskuussa ja silloin hypätäänkin tuttuun tapaan suoraan tuleen kolmen harjoituspäivän jälkeen. Tanska- ja Viro-ottelut ovat viimeinen paikka, missä pääsemme testaamaan syvemmin kesän aikana sisään ajamiamme asioita.

Möttölä kuvailee alkaneeseen viikkoon huipentuvaa susikesää antoisaksi, tapahtumarikkaaksi ja monin tavoin merkittäväksi marraskuusta alkavien ”ruuhkakuukausien” kannalta.

- Sen verran olen olympiakoripalloa katsonut, että kaikesta näkee, ettei nykykoripallon kehityksen suhteen kannata jäädä paikalleen makaamaan, vaan pitää pyrkiä kehittämään ja vielä nopeuttamaan peliämme, jotta pysytään mukana kilpailussa, Möttölä miettii.

- Meillä on ollut kehityksen kannalta jälleen erinomainen treenikesä, jonka aikana olemme ajaneet sisään uusia asioita ja hitsautuneet yhteen. Etenkin Japanin matkasta jäi hyvä fiilis puseroon.

MM-karsinnat pääsystä vuoden 2023 kisoihin käynnistyvät marraskuussa. MM-karsintalohkojen arvonnan ajankohtaa ei ole vielä julkaistu, mutta alustavien tietojen mukaan arvonnat käydään elokuun lopussa. Seuraavat MM-kisat pelataan Japanissa, Filippiineillä ja Indonesiassa syyskuussa 2023.

Susijengin ja Tanskan väliset ottelut televisioidaan suorana ja veloituksetta Koripalloliiton YouTube-kanavalla. Ottelut selostaa Tapio Suominen.


Otteluaikataulu

  • Ti 3.8. klo 19.00 Susijengi – Tanska
  • Ke 4.8. klo 19.00 Susijengi – Tanska

Susijengi Tanska-otteluissa 3.–5.8.

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

3

Lassi NIKKARINEN

187

1997

Helsinki Seagulls

12

Luukas VAARA

206

2001

SIG Strasbourg (FRA)

14

Henri KANTONEN

198

1997

free agent

18

Mikael JANTUNEN

205

2000

Basket Oostende (BEL)

19

Elias VALTONEN

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

21

Edon MAXHUNI

188

1998

free agent

24

Aapeli ALANEN

201

1996

SKN St. Pölten (AUT)

25

Juho NENONEN

202

1987

Vilpas Vikings, Salo

29

Hannes PÖLLÄ

211

1998

free agent

32

Shawn HOPKINS

195

1995

KK Stjarnan (ISL)

42

Daniel DOLENC

205

1993

Les Sables Vendée (FRA)

44

Remu RAITANEN

206

1997

KTP-Basket, Kotka

45

Okko JÄRVI

193

1996

Phoenix Brussels (BEL)

Päävalmentaja Henrik DETTMANN
Valmentaja Mikko LARKAS
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Jussi HIRVONEN

Tanska Susijengi-otteluissa 3.–5.8.

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

2

Sebastian ARIS

188

1995

Ehingen (DAN)

11

Mads BONDE STURUP

199

1997

Girona (ESP)

12

Frederik NIELSEN

178

1998

Naestved (DAN)

15

Zarko JUKIC

202

1993

free agent

17

David KNUDSEN

195

1994

free agent

20

Frederik RUNGBY

199

1993

BSW Sixers (GER)

22

Sylvester BERG

201

1998

Caceres (ESP)

25

Morten BÜLOW

200

1999

free agent

33

Daniel MORTENSEN

204

1994

Thor Thorl (ISL)

37

Mathias BAK CHRISTENSEN

203

1995

Naestved (DAN)

44

Thomas LAERKE

196

1991

Bakken Bears (DAN)

Päävalmentaja Arnel DIDEC
Valmentaja Peter MALES

Fysioterapeutti Christian WEINOLD

Videokoordinaattori Michael MOGENSEN
Team manager Mikkel HAMANN
 

 
25.9.2021 13:29 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki ei pelkää vahvistuksen paineita – ”Sitä on tultu hakemaankin”

Aatu Kivimäki, 24, otti ensimmäisen askeleensa ulkomaan kentille tänä kesänä, kun hän siirtyi Saksan ProA:ssa pelaavan Tigers Tübingenin riveihin. Kivimäkeä odottaa iso rooli Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentamassa joukkueessa.

25.9.2021 09:48 Suomalaiset ulkomailla

Jantunen loisti ammattilaisdebyytissään – Maxhuni säväytti heti uudessa seurassaan

Koripallosarjat ovat hiljalleen starttaamassa ympäri Eurooppaa. Mikael Jantunen sekä Edon Maxhuni saivat lentävät lähdöt kauteen ja Daniel Dolenc oli joukkueensa ykkösnimi. Iisalon veljekset sen sijaan juhlivat kovaa päänahkaa Saksassa.

22.9.2021 07:32 Susijengi

Henrik Dettmannin tekstikokoelma ”Kopautuksia” on julkaistu

Susijengin pitkäaikaisen päävalmentajan Henrik Dettmannin kirjoittamia, eri medioissa vuosina 2004–21 julkaistuja tekstejä sisältävä tekstikokoelma ”Kopautuksia – kirjoituksia elämästä ja urheilusta” (WSOY 2021) on ilmestynyt.

20.9.2021 18:35 Susijengi

Suomi hakee Susijengille kotikisoja 2025

Suomen Koripalloliitto on jättänyt hakemuksen vuoden 2025 miesten EM-kisojen yhden alkulohkon järjestämisestä. Helsingissä järjestetyt vuoden 2017 EM-kisat olivat kaikilla mittareilla jättimenestys ja ikimuistoinen kokemus.

19.9.2021 23:17 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen debytoi Espanjan liigassa

Espanjassa sarjakausi pyörähti käyntiin viikonloppuna ja Elias Valtonen pääsi tekemään debyytin.

17.9.2021 17:26 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen lähtee ennakkoluulottomasti Espanjan valloitukseen

Elias Valtonen otti ison hyppäyksen urallaan, kun hän teki kesällä kolmivuotisen sopimuksen kivikovassa Espanjan liigassa pelaavan Manresan kanssa. Valtonen on osoittanut harjoitusotteluissa olevansa valmis tulevaan haasteeseen.

14.9.2021 17:49 Susijengi

Ruotsi vie marraskuun kotipelinsä Susijengiä vastaan Globeniin

Susijengi aloittaa vuosien 2021–23 MM-karsintansa komeimmissa mahdollisissa puitteissa, sillä marraskuun MM-karsinta-avauksen isäntäjoukkue Ruotsi on ilmoittanut vievänsä torstain 25.11. Susijengi-derbyn Tukholmaan, paremmin ”Globenina” tunnetulle Avicii Areenalle, jonne mahtuu peräti 13 850 katsojaa.

11.9.2021 10:45 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin haluaa palkintokaappiinsa täytettä – ”Olisi hieno päästä voittamaan jotain”

Sasu Salin pelasi viime kaudella yhden uransa parhaimmista kausista ja pääsi ensimmäistä kertaa maistamaan Espanjan liigan välierien tunnelmaa. Tällä kaudella Salin haluaa voittaa jotain ja ensimmäisen kerran siihen on mahdollisuus jo viikonloppuna.

10.9.2021 12:00 Susijengi

Susijengi ja Susiladies saavat kotiyleisön tuekseen tulevissa karsintaotteluissa – lipunmyyntiaikataulu selvillä

Susiladies kohtaa isänpäivänä 14.11. kotikentällä EM-karsintaottelussa Ukrainan. Susijengi saa puolestaan sunnuntaina 28.11. vastaansa MM-karsinnassa Kroatian. Uutiskirjeen tilaajilla etuosto-oikeus tuleviin maaotteluihin.

1.9.2021 09:22 Susijengi

FIBA vahvisti MM-karsintojen otteluaikataulun

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut vuosina 2021–22 pelattavien MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen otteluaikataulun. Karsintojen C-lohkossa pelaava Susijengi aloittaa urakkansa marraskuussa vieraskentällä ”paikallisottelulla” Ruotsia vastaan ja kohtaa toisessa ottelussaan kotikentällään Kroatian.

31.8.2021 14:55 Susijengi

Susijengi MM-karsintoihin Euroopan mestarin lohkossa

Hallitseva Euroopan mestari Slovenia, perinteinen koripallovalta Kroatia ja rakas kilpakumppani Ruotsi arvottiin tänään tiistaina Susijengin kanssa MM-karsintalohko C:hen. Päävalmentaja Henrik Dettmannin mukaan kivikovassa lohkossa päivän kunnon merkitys on arvossa arvaamattomassa.

29.8.2021 12:19 NBA

Lauri Markkanen siirtyy Cleveland Cavaliersiin

Cleveland Cavaliers varmisti tänään virallisesti, että Lauri Markkanen on siirtynyt joukkueen vahvuuteen. 24-vuotias Markkanen vaihtaa täten joukkuetta NBA:ssa neljän Chicago Bullsissa vietetyn vuoden jälkeen.

17.8.2021 18:23 Susijengi

Hannes Pöllä Kouvojen paitaan

Viimeiset neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Oklahomassa ja Tennessee-Martinissa pelannut Susijengin sentteri ja Lahti Basketball Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 211 cm ja 23 vuotta, edustaa alkavalla 2021-22 Korisliiga-kaudella Kouvoja.

17.8.2021 16:09 Susijengi

Susijengin ja Susiladiesin karsintalohkot arvotaan elokuussa

Susiladies kääntää katseensa kohti vuoden 2023 EM-kisoja tämän viikon perjantaina 20.8., kun tulevien EM-karsintojen lohkot arvotaan. Susijengin pitkä kamppailu pääsystä syksyn 2023 MM-kisoihin käynnistyy puolestaan tiistaina 31.8. MM-karsintalohkojen arvonnalla.

13.8.2021 10:58 Korisliiga

Petteri Koponen Korisliigaan pitkän tauon jälkeen, vahvistaa Seagullsia

Korisliigasta keväällä 2008 Suomen mestarina ja liigan arvokkaimpana pelaajana lähtenyt MaSu-Basketin kasvatti Petteri Koponen, 33, palaa kotimaan pääsarjakentille kolmentoista ulkomaan ammattilaisvuoden jälkeen. Susijengin pitkäaikaisen keulakuvan, mm. Espanjassa, Venäjällä ja Italiassa uraa tehneen Koposen uusi seura on Helsinki Seagulls.

6.8.2021 19:16 Susijengi

Edon Maxhuni Den Boschin takakentälle

Viime kaudella KK Pärnun Viron ja Latvian liigan pronssille johdattanut Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 23, jatkaa uraansa Alankomaissa. Susijengin uuden sukupolven johtohahmoihin lukeutuva Maxhuni viilettää tulevalla kaudella Den Boschin paidassa Belgian ja Alankomaiden yhteisliigassa sekä FIBA Europe Cupissa.

5.8.2021 13:34 Susijengi

Roope Ahonen Vilppaaseen kymmenen vuoden jälkeen

Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, salolainen Vilpas Vikings sai haaviinsa yhden kesän siirtomarkkinoiden kovimmista pelaajista, kun Vilppaan oma kasvatti Roope Ahonen, 31, allekirjoitti seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen. Keväällä Espanjan kakkosliigan mestaruutta juhlineen Ahosen sopimuksessa on ulkomaanoptio 15.8. asti.

5.8.2021 10:48 Susijengi

Petteri Koponen: ”Odotan vesi kielellä MM-karsintoja ja EM-kisoja”

Susijengin 2010-luvun keulakuva Petteri Koponen on esiintynyt viime vuosina maajoukkuepaidassa vain harvakseltaan Euroliigan ja Euroopan MM- ja EM-karsinta-aikataulujen päällekkäisyyksien johdosta. Marraskuussa alkavissa MM-karsinnoissa asia on kuitenkin toisin ja ”Kenraali Koposella” tulee olemaan merkittävä rooli.

4.8.2021 21:21 Susijengi

Susijengi päätti kesänsä revanssivoittoon Tanskasta

Tiistai-iltana Tanskaa vastaan kompastellut Susijengi teki keskiviikkona odotetun ryhtiliikkeen ja hallitsi Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallilla kumpaakin kenttäpäätyä matkallaan vakuuttavaan 79–59 (35–23) -voittoon. Illan tähtenä loisti ennätyspisteensä, 17, upottanut Remu Raitanen.

3.8.2021 21:17 Susijengi

Tanska tukahdutti Susijengin vahvuuksillaan URHEA-hallin avajaisottelussa

Helsingin Mäkelänrinteessä tehtiin tiistai-iltana suomalaista koripallohistoriaa, kun upouusi URHEA-halli vihittiin käyttöön Susijengin ja Tanskan välisen maaottelun merkeissä. Tanska pääsi pelaamaan ottelun avauspuoliskon mukavuusalueellaan ja vaikka Susijengi tauon jälkeen piristyikin, haki Tanska ottelusta 68–72 (24–42) -voiton.

Näytä lisää vastaavia