26.5.2018 13:52 Jukka Toijalan valmentama Steaua Bukarest otti pakkovoiton Cluj'sta Romanian liigan välierissä kaventaen otteluparin. Jamar Wilsonin Nanterre sen sijaan taipui toistamiseen Strasbourgille Ranskan liigan pudotuspeleissä.

Jukka Toijalan kausi jatkuu edelleen Romaniassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Steaua kaatoi kotikentällään Cluj'n 79-71 (41-37). Välieräsarja on nyt tilanteessa 2-1 Cluj'lle. Seuraava peli pelataan Steauan kotikentällä sunnuntaina.
Ottelutilastot
Nanterre koki toisen tappionsa Strasbourgille, kun se taipui kotikentällään 70-77 (40-43)-lukemin. Wilson oli jälleen joukkueensa tehokkaimpia 12 pisteellä. Lisäksi hän nappasi yhden levypallon. Strasbourg johtaa ottelusarjaa 2-0 ja kolmella voitolla pääsee jatkoon.
Ottelutilastot
Edon Maxhuni oli isossa roolissa, kun Gravelines-Dunkerque otti tärkeän voiton Ranskan liigassa. Olivier Nkamhouan vahvat otteet Italiassa saivat jatkoa.
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Alexander Madsen esiintyi vahvasti Mestarien liigassa, kun Karditsa päätti jatkolohkon voittoisasti. Touko Tainamo oli hyvässä iskussa Tshekin liigassa ja Aatu Kivimäki juhli runkosarjan voittoa Slovakiassa.
Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä, kun Gravelines-Dunkerque kaatoi Euroliigajoukkue Paris Basketballin. Olivier Nkamhoua avitti Varesen jälleen voittoon ja Lassi Nikkarinen sekä Touko Tainamo esiintyivät vahvasti Tshekin liigan suomalaiskohtaamisessa.
Olivier Nkamhoua palasi maajoukkuetauolta tehokkaana ja siivitti Varesen tärkeään voittoon pudotuspelitaistelua ajatellen. Lassi Nikkarinen tehoili tupla-tuplan Tshekissä ja Perttu Blomgren ylsi ennätyspisteisiinsä Bundesliigassa.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Sasu Salinin sihti oli kohdillaan, kun hän upotti viikonloppuna peräti 8 kolmen pisteen heittoa sukkaan. Olivier Nkamhoua ja Ilari Seppälä rikkoivat myös viime viikolla 20 pisteen rajan.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.