4.1.2025 20:48 Salon Vilpas ja Bisons Loimaa kilpailevat ylemmän jatkosarjan paikasta. Tänään joukkueista vain toinen sai voiton.

Samu Adler oli jälleen vedossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa käydään kovaa taistelua viimeisistä sijoista ylempään jatkosarjaan. Paikkaa havittelee niin Salon Vilpas kuin Bisons Loimaakin, jotka molemmat pelasivat tänään ottelun.
Vilpas voitti Salohallissa oman kohtaamisensa Korisliigan kakkossijaa pitävää Kataja Basketia vastaan. Isäntien voitto tuli lukemin 78–73.
Korintekoa Vilppaan riveissä johtivat Jermaine Marshall 24 pisteellä, viidellä levypallolla ja kolmella riistolla sekä nuorisosensaatio Samu Adler 23 pisteellä, kolmella koriin johtavalla syötöllä ja kahdella riistolla.
Päävalmentaja Jussi Savolainen kommentoi peliä Ruudun haastattelussa:
– Tärkeä voitto ehdottomasti. Olen äärettömän tyytyväinen siihen, miten taistelimme. Osumaprosentit eivät olleet korkeat, mutta kun tarpeeksi yrittää, niin kyllä osa menee sisään. Tykkäsin meidän siirtymähyökkäyksestämme ja siitä, että jaksoimme yrittää, vaikkei paras heittopäivä ollutkaan.
Katajan kovin luu oli KeShawn Curry 23 pisteellä, neljällä levypallolla ja kahdella riistolla.
Voiton ansiosta Vilpas pääsi sarjapisteissä tasoihin kuudetta sijaa parhaillaan pitävän Bisonsin kanssa.
Sarjapisteiden tasajaosta huolimatta Bisonsilla on yhä keskinäinen etu Vilpasta vastaan. Otteluita on kuitenkin edelleen kolme jäljellä, eikä loimaalaisseura tänään pystynyt parantamaan asemaansa vaan kaatui Kauhajoen käsittelyssä 74–76. Kauhajoki puolestaan on taulukossa turvallisesti sijalla kolme.
Isännillä oli vielä sekunnin peliajan turvin tilaisuus tasoittaa ottelu, mutta kun pallo yritettiin pelata päädystä Aapeli Alasen käsiin, Andre Gustavson sai kätensä väliin ja varmisti otteluvoiton Kauhajoelle. Gustavson kirjautti ottelussa kaikkiaan kymmenen pistettä, kuusi levypalloa ja kaksi riistoa.
Joukkuetovereista Setric Millner Jr. keräsi 18 pistettä ja kuusi levypalloa, Nate Pollard Jr. häkellyttävät 14 pistettä, 18 levypalloa, kolme riistoa ja kaksi torjuntaa, ja Oliver Kandénkin pussitti 15 pistettä hurjalla tykityksellä kaaren takaa.
– Mielestäni tätä voi sanoa jo playoff-peliksi, kun oli näin hieno tunnelma ja fyysinen kamppailu. Toisella puolikkaalla Bisons oli vähän niskan päällä, koska meillä pääsi pallo passivoitumaan. Emme saaneet sitä liikkumaan yhtä hyvin kuin aiemmin, ja kun Bisons pääsee juoksemaan, he ovat todella hyvä joukkue. Mutta hyvin paransimme taas loppuun, Kandén kommentoi Ruudulla.
Bisonsin monipuolisin työjuhta ottelussa oli Jeremiah Wood, jolle merkittiin 27 pistettä, kuusi levypalloa, viisi syöttöä ja kolme riistoa.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.