7.8.2019 13:40 24-vuotias Kaukopaasi siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun hän solmi sopimuksen Visby Ladiesin kanssa.

Kaukopaasi on pelannut uransa aikana 74 ottelua naisten 1. divisioonassa. Kuva: Kari Mattila
Viime kaudella Kaukopaasi pelasi naisten läntisessä 2. divisioonassa. Toissa kaudella hän edusti 1. divisioonassa joensuulaista Kataja Basketia, jonka riveissä hän pelasi 18 ottelua 16,1 pisteen ja 5,3 levypallon ottelukohtaisella keskiarvolla.
- Unelmani on ollut aina pelata ulkomailla koripalloa. Pelasin juniorina useita ruotsalaisjoukkueita vastaan Södertäljen Scania Cupissa ja silloin jo haaveilin siitä, että joskus saisin pelata Ruotsissa, Kaukopaasi kommentoi uuden seuransa nettisivuilla.
Joukkueen päävalmentaja Eivind Möstl uskoo Kaukopaasin tuovan paljon energiaa joukkueeseensa.
- Hän tuo meille nopeutta ja energiaa niin puolustukseen kuin hyökkäykseen. Hänen vahvuutensa ovat puolustuspelaamisessa ja aggressiivisuudessa. Hänen entiset valmentajat ovat usein asettaneet hänet puolustamaan vastustajien parhaimpia pelaajia, Möstl kommentoi.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Pinja Paananen nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa Sacramento Statessa. Meri Kanerva taas heitti 12 pistettä Xavierin voitossa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Okku Federiko, joka säkitti 18 pistettä Drakelle, sekä Eemeli Yalaho, joka upotti 10 pistettä Washington Statelle.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.
Olivier Nkamhoua jatkoi vahvaa kauttaan Italiassa ja Edon Maxhuni loisti Ranskassa. Mestarien liigassa ovat edessä lohkovaiheen ratkaisupelit.