29.12.2018 19:19 Joukkueet kohtaavat uudestaan jo sunnuntaina Pyynikillä.

Karhu Basketin Okko Järvi teki lauantaina 14 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen Karhu Basket kukisti kotiluolassaan vierailleen Tampereen Pyrinnön 84–76 (36–33). Kauhajokelaisjoukkue takasi voittonsa vahvalla kolmannella neljänneksellä: 30–19.
Avauspuoliskolla ottelu eteni erittäin tasaisena. Kotijoukkueesta ennen kaikkea Rene Rougeau (20/9/5s) oli hyökkäyspäässä vireessä, kun taas Pyrinnöltä pistetehtailusta vastasi Kenneth Manigault (22/4). Kotijoukkue dominoi ensimmäisellä puoliajalla levypallotilastoja 25–15.
Toisella puoliajalla Karhu Basket repäisi jo 20 pisteen johdon tulostaululle. Pyrintö vielä kiri viiden pisteen etäisyydelle muutama minuutti ennen loppua rajulla prässillään, mutta Karhu Basketin kotivoitto ei ollut enää uhattavissa.
– Olen hymyillyt ensimmäistä kertaa kahteen kuukauteen harjoituksissa, meillä ollut nyt hyvä meininki päällä. Pelaajat ovat taas löytäneet toisensa, siitä kertoo meidän 21 syöttöä aika paljon, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso totesi.
– Toinen iso tekijä oli, että valmentaja Laakso kasvatti itselleen munat tässä joulutauolla ja peluutti joukkuettaan vähän rohkeammin. Se näytti oikein hyvältä, toivotaan saman jatkuvan, Laakso kertoi.
Karhu Basketista Rougeauta auttoi koritehtailussa parhaiten Okko Järvi (14/3/5s). Pyrinnöltä Manigaultin aisaparina toimi Jaylon Tate (19/4).
– Ensimmäinen ja toinen jakso olivat meiltä vielä ihan hyviä. Kolmas neljännes menikin sitten ihan penkin alle. Päätösjaksolla saimme vielä ihan hyvän kirin, mutta se 20 pisteen tappioasema oli liikaa, Pyrinnön tarkkakätinen Osku Heinonen (10/1) linjasi.
Pyrintö isännöi vuorostaan Karhu Basketia jo sunnuntaina Tampereella.
– Oikeastaan edes se kolmas neljännes ei niin paljon harmita kuin siinä 15 minuutin kohdalla ollut huono jakso. Johdimme seitsemällä pisteellä, mutta itsekkäällä sankaripallolla päästimme Karhu Basketin ensin rinnalle ja karkuun, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen harmitteli.
– Kai tässä nyt vähän palautellaan, katotaan videoita ja herra Toiviainen tekee jonkun suunnitelman. Sillä mennään, Heinonen tuumi.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.