3.2.2023 20:25 Korisliigassa pelattiin perjantaina ylemmässä jatkosarjassa yksi ottelu, jossa Kouvot isännöi Salon Vilpasta. Runsaskorinen ottelu päättyi Kouvojen kotivoittoon lukemin 109–103 (61–59). Illan toinen ottelu jouduttiin siirtämään rikkoutuneen korilevyn takia.
Austin Butler piti Vilppaan puolustuksen kiireisenä. Kuva: Ville Vuorinen
Vastoinkäymisiä tällä viikolla aiemmin kokenut kouvolalaisjoukkue joutui perjantai-illan otteluun ilman loukkaantuneita Deshon Tayloria sekä Quan Jacksonia. Niin vain Kouvojen riveistä löytyi jälleen uusia vastuunkantajia. Kovatempoisessa ottelussa molemmat joukkueet heittivät kaaren takaa kovilla prosenteilla: Kouvot osui 14/29 ja Vilpas 19/33.
Vilpas otti päätöskympin puolivälissä 1–11-runin, jolla se siirtyi viiden pisteen karkumatkalle. Kouvojen Austin Butler, John Meeks ja Joel Mäntynen kuitenkin onnistuivat kovilla suorituksilla kääntämään ottelun kotijoukkueelle.
Butler osui läheltä ja kaukaa 41 pisteen edestä. Meeks viimeisteli 29 pistettä ja Mäntynen 22 pistettä ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä.
- Pystyimme hyökkäämään riittävän laadukkaasti, ettei Vilpas päässyt juoksemaan nopeita hyökkäyksiä. Lopussa vähän sekoitettiin puolustustamme ja se kantoi meidät voittoon, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen avasi.
Vilppaan parhaimmistoa oli 21/13/6-tilastorivin nakuttanut Ira Lee, joka sai tulitukea seitsemän onnistunutta kolmen pisteen heittoa viimeistelleeltä Mikko Koivistolta (21 pistettä) sekä 17 pistettä heittäneestä Roope Ahosesta.
- Meidän pitäisi malttaa välillä. Ratkaisuhetkillä ei maltettu hyökkäyspäässä pysyä meidän jutuissa ja Kouvot pääsi juoksemaan levypallojen myötä lopussa voittoon, Vilppaan päävalmentaja Jussi Savolainen kommentoi Ruudulla ottelun jälkeen.
KTP-Basketin ja Kauhajoen välinen Korisliiga-ottelu tältä illalta on peruttu levyn rikkoutumisen takia. Levy rikkoutui ennen ottelua joukkueiden lämmitellessä.
Ottelu pelataan huomenna lauantaina 4.2. klo 17.00. Pelipaikka varmistuu klo 12:00 mennessä: jos Steveco Areenalla on uusi korilevy, ottelu pelataan siellä. Varavaihtoehtona toimii Karhulan liikuntahalli.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.