30.7.2022 20:36 Susiladiesin huominen vastustaja Latvia voitti Viron Helsingin Urhea-hallissa selvin loppunumeroin 33-84 (14-35). Susiladies ja Latvia kohtaavat huomenna sunnuntaina Urhea-hallissa klo 15:00.
Latvia päihitti Viron Helsingissä suurinumeroisesti. Kuva: FIBA Europe.
Latvia jätti pölyt taakseen jo avausneljänneksellä, kun Viro sai kasaan vain 4 pistettä kymmeneen minuuttiin. Latvialaisten meno jatkui loppuun saakka ja eroksi loppusummerin kohdalla tuli 51 pistettä.
Ieva Pulvere (15/3/5 syöttöä/5 riistoa), Aleksa Gulbe (13/4) ja Aija Pulvere (11/6) olivat Latvian pistenaiset. Viron korkeimman pistemäärän heitti Mailis Pokk (9/8/3 riistoa).
Kolmen maan kansainvälinen turnaus huipentuu huomenna sunnuntaina 31.7. klo 15:00, kun Susiladies ja Latvia ottavat mittaa toisistaan.
Ottelu on myös katsottavissa myös Ruudusta ilmaislähetyksenä.
Liput otteluihin 25 euroa. Hanki liput, kun Susiladies ottaa Urhea-hallin kotiparketin haltuunsa!
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.