6.10.2019 08:47 Espanjan LEB Orossa nähtiin suomalaiskaverusten kohtaaminen, kun Roope Ahosen Breogan sai Matti Nuutisen Oviedon vieraakseen. Nuutinen oli tehokkaana ollen joukkueensa paras pistemies, mutta Ahonen pääsi juhlimaan voittoa. Suomalaisvoittoja nähtiin myös Ranskassa ja Itävallassa.

Matti Nuutisen 12 pistettä eivät riittäneet voittoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Espanjan liigassa Sasu Salinin Teneriffa pisti tiukasti kampoihin Real Madridille, mutta joutui lopulta taipumaan kotikentällään 71-76 (34-38)-numeroin. Real Madridin sankari oli Espanjan kanssa maailmanmestaruutta juhlinut Sergio Llull, joka upotti viimeisellä minuutilla kaksi kolmen pisteen heittoa sukkaan. Salin merkkautti ottelussa viisi pistettä, yhden levypallon, kaksi syöttöä ja riiston.
Ottelutilastot
Sarjaporrasta alempana nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Ahosen Breogan isännöi Nuutisen Oviedoa. Breogan nappasi kotonaan selvän 72-54 (32-32)-voiton. Ahonen keräsi ottelussa kolme pistettä ja neljä levypalloa, kun taas Nuutinen oli joukkueensa paras pistemies 12 pisteen saldolla ja käsiin tarttui myös viisi levypalloa. Breogan on voittanut molemmat ottelunsa ja Oviedolle tappio oli kauden ensimmäinen.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Jamar Wilson ja Lassi Tuovi pääsivät voittojen makuun.
Wilsonin JL Bourg Basket kirjautti kauden kolmannen voittonsa, kun se voitti vieraskentällä Chalons-Reimsin niukasti 81-79 (44-45). Wilson auttoi joukkuettaan kahdeksalla pisteellä, kolmella levypallolla ja kahdella syötöllä. Bourg on voittanut kaikki kolme otteluaan.
Ottelutilastot
Tuovin luotsaama Strasbourg nappasi kauden avausvoittonsa voittamalla vieraskentällä Le Portelin 103-72 (56-37).
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Daniel Janssonin valmentama Ulm hävisi vieraskentällä Löwen Braunschweigillle 88-94 (46-43). Ulmilla on saldonaan voitto ja tappio.
Ottelutilastot
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen käskyttämä Swans Gmunden jatkaa voittojen tiellä Itävallan liigassa kukistettuaan Gunners Oberwartin 85-75 (41-38). Swans on voittanut molemmat ottelunsa.
Ottelutilastot
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.
Viiden vuoden NCAA-taipaleen jälkeen uransa Euroopan ammattilaiskentillä viime syksyllä aloittanut Mustapha Amzil päätti ensimmäisen ammattilaiskautensa mestaruuteen, kun KB Trepca jyräsi Kosovon liigan neljännessä finaalissa Bashkimin vieraissa 78-98 (40-52). Samaan aikaan Islannissa Tindastollia edustavan Daniel Dolencin kaulaan ripustettiin hopeamitali neljännen finaaliottelun jälkeen.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.