16.6.2022 18:30 Susiladies kohtaa tänään klo 20:00 Portugalin tuplamaaotteluiden toisessa pelissä. Elina Oravakangas ja Lotta Hämäläinen tulevat tekemään ensiesiintymisensä naisten maajoukkueen paidassa.
Nimi | Syntymävuosi | Pituus | Seura 2021-22 |
AGYEI Magdalene | 1999 | 177 | Torpan Pojat |
BEJEDI Sara | 2000 | 166 | Florida State (NCAA) |
HÄMÄLÄINEN Lotta | 1996 | 174 | Catz |
KALIN Marianne | 1997 | 186 | Bembibre (ESP) |
LEHTORANTA Roosa | 1997 | 176 | Peli-Karhut |
ORAVAKANGAS Elina | 1998 | 177 | Peli-Karhut |
PEKONEN Ebba | 2001 | 172 | Maresme (ESP) |
PIRTTINEN Veera | 1997 | 180 | Piestanske Cajky (SVK) |
SALMI Ninni | 1996 | 185 | Forssan Alku |
TULONEN Helmi | 1998 | 189 | Carugate (ITA) |
VESILUOMA Lotta | 1997 | 172 | Espoo Basket Team |
VIITA Silja | 2001 | 185 | Eos Lund IK (SWE) |
Naisten universiadijoukkue aloitti Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavat kesäuniversiadit 2025 voitolla, kun Argentiina kaatui koko joukkueen mainiossa esityksessä 101-40 (49-17). Suomi kohtaa seuraavaksi huomenna klo 13:00 Tshekin.
Naisten universiadijoukkue aloittaa urakkansa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavissa kesäuniversiadeissa perjantaina. Suomi kohtaa alkulohkonsa ensimmäisessä pelissä Argentiinan, jonka lisäksi alkulohkossa ovat myös Tshekki ja Intia.
Suomalaisen tyttökoripallon taival korkeimmalle kansainväliselle tasolle jatkui sunnuntaina, kun 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue saalisti ikäluokan EM-hopeaa jatkumona viime kesän 16-vuotiaiden tyttöjen Euroopan mestaruudelle. Joukkueen päävalmentaja Janne Hänninen uskoo, että kotimaiselle tyttö- ja naiskoripallolle on koittamassa ainutlaatuiset ajat.
Ensi viikolla alkaviin kesäuniversiadeihin valmistautuva Suomen naisten universiadimaajoukkue voitti Saksan Urhea-hallissa pelatussa valmistavassa maaottelussa 83-67 (40-29). Suomea kannustamaan oli saapunut mukavat 806 katsojaa.
Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.