6.4.2022 14:18 Silja Viita, 21, pelasi menneen kauden Ruotsissa IK Eos Lundin joukkueessa. Kausi oli samalla Viidan ensimmäinen kausi ulkomaan kentillä.
Silja Viita pelasi ensimmäisen kautensa ulkomailla. (Kuva: Ville Vuorinen)
IK Eos jäi runkosarjassa niukasti pudotuspelien ulkopuolelle ollen runkosarjassa yhdeksäs. Joukkue taisteli pitkään pudotuspelipaikasta, mutta yhdeksästä viimeisestä ottelustaan se voitti vain yhden ja lopulta paikka kahdeksan joukossa jäi kolmen voiton päähän.
- Oli tietenkin pieni pettymys, ettemme päässeet pudotuspeleihin. Se jäi pienestä kiinni ja hävisimme sellaisia otteluita, jotka meidän olisi pitänyt voittaa. Loppukaudesta peli ei oikein kulkenut, Viita kertaa kautta.
Viita kuului kaudella joukkueen luottopelaajiin. Peliaikaa kertyi keskimäärin yli 25 minuuttia ottelua kohden ja tilastokeskiarvoikseen hän merkkautti 10,0 pistettä, 5,6 levypalloa ja 1,7 syöttöä.
- Ihan hyvä ensimmäinen kausi ulkomailla. Tilastollisesti kausi ei ollut huono.
Ruotsin liigaa Viita piti hyvätasoisena ja tasaisena.
- Melkein kaikki joukkueet olivat aika lailla saman tasoisia eikä isoja eroja joukkueiden välillä ollut. Kaikki pystyivät voittamaan toisensa ja kauden aikana nähtiin paljon yllätysvoittoja. Tuomareilla soi pilli vähän herkemmin kuin Suomessa, Viita vertaillee.
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Viidalla ei ollut kauden aikana sopeutumisvaikeuksia kentällä tai sen ulkopuolella.
- Englantini on ihan hyvällä tasolla ja kentällä osasin kommentoida englanniksi, vaikka välillä alussa meinasikin termit tulla suomeksi.
- Tämä oli aika helppo askel mennä naapurimaahan pelaamaan ja osaan aika hyvin lukea ja kirjoittaa ruotsia, joten tuntui helpolta mennä lähelle. Seuraavaksi voisi olla vähän isompi askel.
- Kokonaisuudessaan kaudesta jäi hyvä fiilis. Meillä oli tosi hyvä joukkuehenki ja tulimme hyvin toimeen sekä kentällä että sen ulkopuolella eikä kauden aikana ei ollut mitään ylimääräistä draamaa.
Nyt kun Viidalla on ensimmäinen kausi ulkomailla takana, niin veri vetää ulkomaan kentille myös jatkossa. Todennäköisesti suunta on kuitenkin joku toinen kuin Ruotsin.
- Mielelläni pelaisin seuraavaksi jossain muualla. Haluan kokea eri maita ja kulttuureja. Italia, Espanja tai Saksa voisivat olla sellaisia mielenkiintoisia vaihtoehtoja, mutta en tiedä vielä missä kausi jatkuu.
Helmi Tulonen pelasi ensimmäisen kautensa Italian Serie A1:ssä Le Mura Luccan riveissä, mutta täksi vuodeksi seuraksi vaihtui Sanga Milano. Tulonen uskoo pystyvänsä tällä kaudella entistä parempaan.
Marianne Kalin, 26, pääsi juhlimaan sarjanousua, kun Universitario de Ferrol teki ranskalaisen visiitin Espanjan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle LF Challengeen ja nousi ensi kaudeksi LF Endesaan. Kausi oli Kalinille onnistunut myös henkilökohtaisesti.
Veera Pirttinen, 26, pelasi menneen kauden Espanjan liigassa, LF Endesassa, Bembibren joukkueessa. Pirttiselle jäi kaudesta positiivinen tunne niin henkilökohtaisesti kuin joukkueen osalta.
Annika Holopainen, 29, pelasi ensimmäisen kautensa Espanjassa. Aiemmin urallaan Saksassa, Puolassa, Islannissa ja Ranskassa pelannut Holopainen nautti ajastaan Espanjassa, vaikka pelikentällä oli välillä haastavaa.
Helmi Tulosella, 24, oli monivaiheinen kausi Italian Serie A1:n Le Mura Luccassa. Tuloselle jäi kauden jälkeen hieman hämmentyneet tunnelmat.
Viime kaudella Espanjan liigan Bembibressä pelannut Anniina Äijänen, 27, vaihtaa seuraa. Äijänen palaa tuttuun ympäristöön, kun hän on tehnyt sopimuksen sarjanousija Universitario Ferrolin kanssa.
Anissa Pounds pelasi toisen kautensa Saksan Bundesliigan Angels Nördlingenissa ja oli tyytyväinen kauteen, vaikka joukkueen tavoite jäi saavuttamatta. Pounds oli jälleen joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
Ruotsin liigan puolivälierissä nähdään suomalaisittain mielenkiintoinen ottelupari, kun Sofia Pelanderin Norrköping Dolphins kohtaa Lotta Vesiluoman Alvikin.
Saksassa alkavat kauden ratkaisuhetket, kun viikonloppuna pelataan cupin lopputurnaus ja ensi viikolla alkavat pudotuspelit. Linda-Lotta Lehtorannan Keltern kuuluu kummassakin voittajasuosikkeihin.
Kaksi edelliskautta Espanjan Liga Femeninan Bembibressä pelannut Marianne Kalin vaihtoi täksi kaudeksi sarjaporrasta alemmas LF Challengen ennakkosuosikkeihin lukeutuvaan Universitario de Ferroliin. Kauden ensimmäinen puolisko on sujunut sekä joukkueelta että Kalinilta positiivisesti.
Veera Pirttinen otti uuden suunnan uralleen tänä kesänä, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjassa pelaavan Bembibren joukkueeseen. Pirttisen kausi on alkanut hyvin niin henkilökohtaisesti kuin joukkueenakin.
Uransa aikana Saksassa, Puolassa, Ranskassa ja Islannissa ammattilaisena pelannut Annika Holopainen lisäsi yhden uuden maan ja sarjan kokoelmaansa, kun hän teki kesällä sopimuksen espanjalaisen Araskin kansa. Holopainen on ottanut heti ison roolin joukkueessa.
Saksan Bundesliigassa kausi starttaa perjantaina ja mukana on tällä kaudella kolme suomalaispeluria. Anissa Pounds ja Elina Koskimies aloittavat toisen kautensa Angels Nördlingenin riveissä ja Venla Varis siirtyi kesän aikana Marburgin joukkueeseen.
Helmi Tulonen kuului viime kaudella Italian Serie A2:n parhaimpiin pelaajiin. Erinomaiset esitykset noteerattiin myös kovatasoisessa Serie A1:ssä, kun Tulonen sai täksi kaudeksi sopimuksen sarjan kärkijoukkueisiin lukeutuvasta Basket Le Mura Luccassa.
Helmi Tulonen pelasi menneen kauden Italian Serie A2:ssa Carugaten joukkueessa. Tulonen johdatti joukkueensa aivan pudotuspelien kynnykselle, mutta Tulosen vahvoista otteista huolimatta Carugate sijoittui yhdeksänneksi.
Annika Holopainen pelasi menneen kauden Ranskan Ligue Feminine 2:n Montbrisonissa. Holopainen pelasi erittäin vahvan kauden, mutta samalla kauteen mahtui myös vaikeuksia.
Veera Pirttinen vietti menneen kauden Slovakiassa Piestanske Cajkyn joukkueessa. Pirttisen ja Cajkyn kausi päättyi Slovakian mestaruuteen.
Toista kauttaan Saksan Bundesliigassa Herner TC:ssä pelanneen Sofia Pelanderin kauteen lukeutui sekä hyviä että huonoja hetkiä. Kauden ehdottomana kohokohtana oli Saksan cupin voitto.
Anniina Äijänen pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigassa Saarlouis Royalsin riveissä. Äijäsen kauteen mahtui paljon niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
Veera Pirttinen aloittaa taistelun Slovakian mestaruudesta, kun Piestanske Cajky kohtaa finaalissa Ruzomberokin. Finaalisarjasta on odotettavissa jännittävä, sillä joukkueiden kohtaamiset ovat olleet tällä kaudella tasaisia.