Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

28.3.2025 20:30 Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

Oliver Kandén pussitti 14 pistettä Kauhajoen ratkaisevassa puolivälierävoitossa. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoki on pelannut Tampereen Pyrintöä vastaan puolivälierissä kaksi erittäin tiukkaa kamppailua, mutta tänään kolmas voitto tuli kirkkaalla erolla 107–78. Voitolla Kauhajoki lunasti lippunsa ensimmäisenä Korisliiga-joukkueena välieriin.

Voittajien pistekuningas ottelussa oli Setric Millner Jr. 23:lla. Näyttävää jälkeä tekivät myös Nate Pollard Jr. 22 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla, Zach Ensminger 18 pisteellä, seitsemällä syötöllä ja neljällä riistolla sekä Oliver Kandén 14 pisteellä.

Joona Hakamaa teki viisi pistettä, keräsi neljä levypalloa ja kommentoi peliä:

– Ei tämä helppo sarja ollut. Pyrintö pelasi erinomaisesti etenkin hyökkäyspäässä, kun taas meillä oli vaikeuksia puolustuksessa. Tähän peliin tullessa selkeytimme suunnitelmaamme hieman. Otimme hieman sääntöjä puolustuspäästä pois, jotta saimme lisää aggressiivisuutta.

Kesälomalle poistuvan Pyrinnön paras pistemies oli tänään Henry Pwono 22:lla.

Ottelutilastot

Sarjavaiheen voittajana puolivälieriin lähtenyt Helsinki Seagulls kärsi viime pelissä tappion kahdeksannelta sijalta tulleille Kouvoille, mutta tänään Seagulls sai johtoasemansa takaisin vahvalla 101–64-voitolla. Sarja on tilanteeessa 2–1.

Vahvimpia esityksiä kentällä nähtiin Seagullsin Curtis Hollisilta (21 pistettä, viisi levypalloa) ja Lassi Nikkariselta (15 pistettä, kuusi syöttöä).

Joukkueen päävalmentaja Vesa Vertio kommentoi:

– Teimme kaiken tänään paremmin, nopeammin ja vahvemmin. Tähän tulokseen voi olla vain tyytyväinen. Maanantaina Kouvot tulee varmasti parantamaan peliään, joten niin meidänkin tulee tehdä.

Kouvojen pistetykki tappiossa oli Joona Heinonen 18:lla.

Ottelutilastot

Salon Vilpas ja Korihait pitivät kiinni puolivälierien perinteestään ja mittelivät tasaisesti viimeiseen asti. Tällä kertaa Vilpas vei voiton hiuksenhienolla erolla 92–91 ja sai 2–1-johtoaseman sarjassa.

Vilppaan Donovan Donaldson tilastoi 20 pistettä ja kymmenen levypalloa. Joukkuetoverit Samu Adler ja Eero Innamaa pussittivat 16 per pää.

– Ensimmäinen kerta, kun saimme hyvän alun emmekä joutuneet lähtemään peliin takamatkalta. Verrattuna aiempiin peleihin vastasimme Korihaiden fyysisyyteen paljon paremmin, vaikka loppu menikin taas aivan liian tiukaksi, Innamaa totesi Ruudun haastattelussa.

Korihaissa loistivat Wesley Person Jr. 18 pisteellä sekä Bojan Sarcevic 16 pisteellä ja seitsemällä syötöllä.

Ottelutilastot

 
19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

Näytä lisää vastaavia