Susiladies päätti kesän komeaan voittoon – ”Teimme joukkueena todella paljon töitä”

7.8.2021 21:26 Naisten koripallomaajoukkue, Susiladies, päätti kesänsä kohdatessaan Itävallan toistamiseen lauantaina. Perjantaina Itävalta kiri voittoon, mutta lauantaina Susiladies nappasi revanssin komealla tavalla ja hoiteli ottelun nimiinsä tyylikkäästi 86-71 (54-40).

Elina Koskimies oli Suomen pistekuningatar. (Kuva: Ville Vuorinen)

Joukkueet kohtasivat perjantaina URHEA-hallissa ja tuolloin Itävalta nousi kovalla kirillään Suomen ohi jättäen kotijoukkueelle sopivasti revanssihenkeä. Lauantaina suljettujen ovien takana pelatussa ottelussa Susiladies oli teroittanut kyntensä ja näytti tasonsa. Tasaisten muutamien ensimmäisten minuuttien jälkeen Suomi määräsi tahdin eikä katsonut taakseen.

- Me nostimme puolustuksen intensiteettiä todella paljon ja teimme joukkueena todella paljon töitä. Itävalta oli vielä paljon parempi kuin perjantaina. He heittivät hyvin ja tekivät komeita koreja, mutta saimme joukkuetekemisemme puolustuspäässä todella hyväksi, Suomen päävalmentaja Pekka Salminen kehui suojattiensa esitystä.

Perjantaisessa kohtaamisessa Suomi kontrolloi pääosan ottelua, mutta Itävalta nousi lopussa voittoon. Lauantaina voittajasta ei ollut epäselvyyttä. Suomen valmennusjohto oli tehnyt kotiläksynsä hyvin ja pelaajat toteuttivat pelisuunnitelmaa säntillisesti.

Elina Koskimies takoi taululle 24 pistettä lähes 54 prosentin heittotarkkuudella ja Lotta-Maj Lahtinen kutitteli tripla-tuplaa 23 pisteen, kuuden levypallon ja peräti seitsemän riiston saldolla.

- Kävimme läpi peruskonseptimme ja viilasimme sitä kuntoon, jotta meillä on yksi ase enemmän olemassa tulevaisuudessa. Perjantaina näimme ongelmat, ja lauantaina näimme mitä peli voi olla parhaimmillaan, Salminen kehaisi.

- Hyökkäyspäässä sitten nostaisin esiin Koskimiehen Elinan fantastisen heittopelin sekä Lotta-Maj Lahtisen kokonaispelin. Ne ovat hienoja uutisia meille, Salminen jatkoi.

Susiladiesin nuoresta kaartista Silja Viita väläytteli jälleen ennakkoluulottomuuttaan. 20-vuotias Viita (5/3/4 syöttöä) oli yksi joukkueen monista onnistujista.

- Hän otti mielettömän kehitysaskeleen tänä viikonloppuna. Hän oli hyvä, aktiivinen, aggressiivinen, monipuolinen, juoksi kenttää erittäin hyvin, mikä on meille ihan pakko, että hommat toimivat. Hän teki kaiken niin kuin pitikin, Salminen suitsutti.

Katseet kohti EM-karsintoja

Susiladies pelasi aiemmin kesällä kaksi harjoitusottelua Latviaa vastaan ja harjoitusjakso päättyi Itävalta-otteluihin. Kesän päättäminen voittoon maistui sekä pelaajistossa että päävalmentajalle.

- Tässä on paiskottu hommia, ja osa on ollut mukana enemmän tai vähemmän kesäkuun alusta saakka. Kyllä voitto on tärkeä asia.

Yksi kesän päätavoite oli saada pelaajat yhteen ja valmistaa heitä kohti marraskuussa alkavia EM-karsintoja, sekä katsastaa nuorempia pelaajia mukaan haastamaan kokeneempaa kaartia. Salmisen mukaan kesä täytti tehtävänsä ja hän katsoo luottavaisena kohti tulevaa.

- Näissä peleissä katsottiin kuka pärjää minkäkinlaisessa tilanteessa, kun katsomme joukkuetta seuraavaan ikkunaan. Sillä tavalla tämä näyttää hyvältä, että niiden pelaajien lisäksi, jotka eivät olleet täällä mukana, saimme selkeästi muutaman rotaatiopelaajan maajoukkuerinkiin mukaan. Näimme, että he pystyvät pärjäämään tällä tasolla.

EM-karsintalohkojen arvonnat ja tarkemmat aikataulut selviävät elokuun aikana. Kokonaisuudessaan Susiladiesin tilanne näyttää EM-karsintoja silmällä pitäen vähintäänkin lupaavalta.

- Toivottavasti Janette Aarnio kuntoutuu siihen mennessä ja saamme Awak Kuierin mukaan. Meillä on nuorempien ikäluokkien maajoukkueista mahdollisesti ainakin yksi pelaaja mukana.

Ottelutilastot

 
10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

2.3.2026 16:37 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tupla-tupla Euroliigassa – Anniina Äijäselle Italiassa

Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

10.2.2026 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosella jo kolmas joukkue tällä kaudella – ”Osa työtä”

Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.

6.2.2026 12:00 Yhteistyökumppanit

Suomen Koripalloliiton ja Kolmen kampuksen urheiluopiston vahva yhteistyö jatkuu 2026–2029

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.

30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

21.1.2026 14:50 Fanit

Susitähdet antoivat äänensä GOAT: kaikkien aikojen paras -elokuvaan – 6. pelaajille arvotaan lippuja kutsuvierasnäytökseen!

Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista! 

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

Näytä lisää vastaavia