31.3.2026 09:54 Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.

Touko Tainamo pelaa ensimmäistä kauttaan ammattilaisena. (Kuva: Ville Vuorinen)
Tainamo pelasi neljän kauden ajan USA:ssa Denverin ja Wyomingin yliopistoissa ja siirtyi täksi kaudeksi Prahaan. Tainamon mukaan yhteys USK Prahan päävalmentajaan Lubos Bartoniin syntyi jo vuoden 2023 universiadeissa.
- Hän oli universiadeissa Tshekin päävalmentaja ja näki minun pelaavan siellä. Seuraavan kauden jälkeen hän toimi USA:ssa yliopistossa apuvalmentajana. Kun hänet palkattiin USK Prahan päävalmentajaksi, niin hän antoi tarjouksen ja päätin ottaa sen vastaan, Tainamo kertoo päätymisestään Tshekin pääkaupunkiin.
Tainamo on toinen suomalaispelaaja USK Prahassa, sillä aiemmin seurassa pelasi Alexander Madsen.
- En silloin sopimusta tehdessä ollut häneen yhteydessä, mutta sen jälkeen olemme keskustelleet seurasta ja muusta.
Tainamon uusi kotikaupunki on tehnyt häneen vaikutuksen.
- Kaupunkihan on tosi kiva. Paljon kaikenlaista tekemistä ja historiallinen kaupunki, Tainamo kuvailee.
Vastuuta ja onnistumisia
USK jäi Tshekin runkosarjassa toiseksi viimeiseksi ja joutui neljän joukkueen alempaan loppusarjaan. Sieltä on kahdella parhaalle paikka jaossa play-in -vaiheeseen.
- Joukkueelta kausi on ollut hieman alakuloinen, kun jäimme alempaan loppusarjaan. Meillä on todella nuori joukkue eikä joukkueessa ole hirveästi kokeneita pelaajia. Aika kuvaavaa on, että pelaan ensimmäistä ammattilaiskauttani ja olen silti yksi joukkueen vanhimmista pelaajista. Meillä oli alussa vaikeaa, mutta olemme kehittyneet kauden edetessä.
Neljän yliopistovuoden jälkeen Tainamo on päässyt hyvin sinuiksi tshekkiläisen koriksen kanssa.
- Onhan peli tietysti erilaista sääntömuutoksineen, mutta ei se ole ollut vaikeaa. Olen pelannut universiadeissa ja juniorimaajoukkueissa, joten olen tottunut myös tähän koripalloon.
Tainamo on päässyt nauttimaan vastuusta, kun peliaikaa on kertynyt 25 minuuttia ottelua kohden. Hän on kiittänyt vastuusta 13,1 pisteen ja 6,6 levypallon keskiarvoilla.
- Yksi iso tavoite oli, että ensimmäisenä kautena saisi pelata. Olen saanut vastuuta ja sitä kautta onnistumisia, joten täytyy olla ihan tyytyväinen.
USK:lla on vielä kaksi peliä alempaa loppusarjaa jäljellä ja joukkue on tiukasti kiinni play-in -paikassa.
- Selvä tavoitteemme on päästä ensin play-iniin ja siitä sitten varsinaisiin pudotuspeleihin.
Susijengin mukana ammentamassa kokemusta
Tainamon otteet on noteerattu myös Susijengin valmennusjohdossa, kun hän on ollut mukana molemmissa MM-karsintaikkunoissa. Vaikka vastuuta ei ole vielä tullut pelikentällä, niin leiritykset ovat olleet opettavaisia.
- Ne ovat olleet hyviä kokemuksia olla mukana ja päästä mukaan treenaamaan. Nälkää kuitenkin jäi vielä.
- On kiva, että olen saanut molemmissa ikkunoissa mahdollisuuden näyttää. On tietenkin pettymys, ettei vielä valittu karsintajoukkueeseen, sillä ainahan sitä haluaa pelata. Toivottavasti se mahdollisuus tulee kesällä, Susijengi-debyyttinsä vuonna 2020 tehnyt Tainamo miettii.
Kuten Tainamo totesi, niin nälkää on jäänyt tulevaisuutta silmällä pitäen.
- Toivottavasti pääsisi kesällä myös mukaan ja näyttämään mihin pystyn. En ole asettanut itselleni mitään tavoitetta, että milloin pitäisi olla joukkueessa tai muuta sellaista. Sillä mielellä olen, että toivottavasti pääsisi taas seuraavassa ikkunassa näyttämään ja esittämään osaamistaan.
Olivier Nkamhoua heitti 11 pistettä, kun Varese otti tärkeän 97-87-voiton Tortonasta. Se taistelee tiukasti pudotuspelipaikasta ollen yhdeksäntenä tasapisteissä kahdeksantena olevan Trenton kanssa. Kuudenteen sijaankaan ei ole matkaa kuin yhden voiton verran.
Unkarin liigassa Ilari Seppälä ja Okko Järvi olivat jälleen Kecskemetin ratkaisupelaajia, kun joukkue katkaisi seitsemän ottelun tappioputken kaatamalla Honvedin 94-77. Seppälä heitti 16 pistettä ja jakeli seitsemän syöttöä ja Järvi komppasi 11 pisteellä.
Perttu Blomgrenin Mitteldeutscher eteni Final Four -lopputurnaukseen Pohjois-Euroopan monikansallisessa ENBL-sarjassa. Se kaatoi puolivälierässä alankomaalaisen Donar Groningenin yhteispistein 180-154. Mitteldeutscher oli ottanut jo avausosassa selkeän etulyöntiaseman ja sinetöi jatkopaikan kotikentällään 80-73-voitolla Blomgrenin heittäessä kolme pistettä.
Mitteldeutscherin tulevat vastustajat ratkeavat myöhemmin.
Daniel Dolenc iski kauden kovimman pistemääränsä sopivasti juuri pudotuspelien kynnyksellä, kun hän pussitti 17 pistettä Tindastollin kaataessa KR:n 101-99.
Tindastoll sijoittui Islannin runkosarjassa toiseksi ja lähtee pudotuspeleihin kuuden ottelun voittoputkessa. Puolivälierissä se saa vastaansa IR:n.
Euroliiga:
Maccabi Tel Aviv-Fenerbahce 94-89
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 2 pistettä, 3 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot
Zalgiris-Bayern München 78-71
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Fenerbahce-Zalgiris 82-92
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 6 pistettä, 7 levypalloa, 1 syöttö, 1 riistoa
Ottelutilastot
Bayern München-ASVEL Villeurbanne 93-83
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Turkin Süper Ligi:
Bursaspor-Fenerbahce 89-83
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 2 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Ottelutilastot
Italian Serie A:
Varese-Tortona 97-87
Olivier Nkamhoua (Varese): 11 pistettä, 3 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot
Ranskan Elite1:
Chalon/Saone-Gravelines-Dunkerque 86-81
Edon Maxhuni (Gravelines-Dunkerque): 9 pistettä, 2 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot
Kreikan liiga:
Karditsa-Panionios 85-72
Alexander Madsen (Karditsa): 5 pistettä, 3 levypalloa, 2 syöttöä
Ottelutilastot
Alankomaiden ja Belgian BNXT:
Den Helder Suns-Oostende 74-100
Andre Gustavson (Oostende): 9 pistettä, 3 levypalloa
Ottelutilastot
Landstede Hammers-Giants Antwerp 67-98
Erik Sajantila (Landstede): 9 pistettä, 1 levypallo, 2 syöttöä
Ottelutilastot
Unkarin liiga:
Kecskemet-Honved 94-77
Ilari Seppälä (Kecskemet): 16 pistettä, 5 levypalloa, 1 riisto, 7 syöttöä
Okko Järvi (Kecskemet): 11 pistettä, 1 syöttö
Ottelutilastot
Kosovon liiga:
Trepca-Bora 79-64
Mustapha Amzil (Trepca): 9 pistettä, 3 levypalloa
Ottelutilastot
Pohjois-Euroopan ENBL (puolivälierä, yhteistulos):
Mitteldeutscher-Groningen 80-73 (180-154)
Perttu Blomgren (Mitteldeutscher): 3 pistettä, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot
Tshekin liiga:
Slavia Praha-USK Praha 83-85
Touko Tainamo (USK Praha): 10 pistettä, 4 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot
Olomoucko-Hradec Kralove 86-77
Lassi Nikkarinen (Hradec Kralove): 2 pistettä, 1 levypallo, 4 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot
Hradec Kralove-USK Praha 97-69
Touko Tainamo (USK Praha): 5 pistettä, 2 levypalloa, 3 riistoa
Ottelutilastot
Slovakian liiga:
Nitra Blue Wings-Patrioti Levice 80-70
Aatu Kivimäki (Levice): 1 levypallo, 2 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot
Patrioti Levice-Slovan Bratislava 83-71
Aatu Kivimäki (Levice): 2 pistettä, 3 levypalloa, 5 syöttöä
Ottelutilastot
Viron ja Latvian yhteisliiga (puolivälierä, paras kolmesta):
Kalev/Cramo-Rigas Zelli 102-100 ja. (otteluvoitot 2-1)
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 19 pistettä, 2 levypalloa, 7 syöttöä, 3 riistoa
Anton Mirolybov (Kalev/Cramo, päävalmentaja)
Ottelutilastot
Islannin liiga:
KR-Tindastoll 99-101
Daniel Dolenc (Tindastoll): 17 pistettä, 5 levypalloa, 1 riisto
Jere Anttila (KR, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Japanin B-league:
Jokohama-Koshigaya 78-70
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Jokohama-Koshigaya 96-93 2ja.
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Puolan liiga:
King Szczecin-Trefl Sopot 85-96
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot
Liettuan liiga:
Rytas Vilna-Gargzdai 98-77
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Saksan Bundesliiga:
Towers Hamburg-Bayern München 96-81
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.