4.9.2023 07:30 Kansainvälinen koripalloliitto FIBA vahvisti MM-kisojen 9.–32. sijoittuneiden joukkueiden loppurankingin ja samalla myös Susijengin paikan kesän 2024 olympiakarsinnoissa. Susijengi ylsi Aasian MM-kisoissa lopulta sijalle 21. ja oli niin ollen MM-kisojen kahdenneksitoista paras eurooppalaisjoukkue.
Susijengi pelaa ensi kesänä olympiakarsintaa ensi kertaa 35 vuoteen. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Suoran paikkansa Pariisin olympialaisissa ovat kisaisäntä Ranskan lisäksi varmistaneet MM-kisasijoitustensa perusteella Yhdysvallat ja Kanada (Amerikka), Etelä-Sudan (Afrikka), Japani (Aasia) sekä Australia (Oseania).
Lisäksi MM-kisojen kuudesta parhaasta eurooppalaisjoukkueesta (Saksa, Italia, Latvia, Liettua, Serbia, Slovenia) kaksi parhaiten kisoissa sijoittuvaa joukkuetta etenevät suoraan Pariisin kisoihin.
Tulevat olympiakarsinnat pelataan neljässä kuuden joukkueen turnauksessa. MM-kisojen 3.-6. parhaiden eurooppalaisjoukkueiden lisäksi olympiakarsintoihin osallistuvat Egypti, Angola, Norsunluurannikko ja Kamerun (Afrikka), Puerto Rico, Brasilia, Dominikaaninen tasavalta, Meksiko ja Bahama (Amerikka), Libanon, Filippiinit ja Bahrain (Aasia), Uusi-Seelanti (Oseania) sekä Espanja, Montenegro, Kreikka, Georgia, Suomi, Kroatia ja Puola (Eurooppa).
- On varmaa, että jokaisen urheilijan suurimpia tavoitteita uralla on päästä edustamaan maataan olympiakisoissa. Jokainen tämän joukkueen jäsen ottaa kiitollisena vastaan tämän mahdollisuuden, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi hymyilee.
- Vuosien hienot otteet ja määrätietoinen työ mahdollistavat sen, että meillä on edessämme taas erilainen susikesä, jonka aikana pääsemme mittaamaan osaamistamme maailman huippumaitamme vastaan. Olympiakarsintaturnaus tuo mukanaan taas joukon korkeatasoisia otteluita, jotka auttavat meitä kehittymään yksilöinä ja joukkueena.
Olympiakarsintaturnaukset sijoittuvat heinäkuun 2024 alkuun. Pariisin olympialaiset järjestetään vuorostaan 27.7.-11.8.2024.
Suomi on edellisen kerran pelannut olympiakarsintoja vuonna 1988, jolloin karsinnat järjestettiin Hollannin Arnheimissä. Suomi on kerran historiansa aikana edennyt olympialaisten koripalloturnaukseen karsintojen kautta sijoittumalla toiseksi Sveitsin Genevessä järjestetyn karsintaturnauksessa 1964. Suomi osallistui olympiaisäntänä vuoden 1952 Helsingin olympialaisiin.
Olympiakarsinnoissa on vuosien aikana nähty myös runsain mitoin yllätyksiä. Viimeksi sellaisen järjesti Tshekki, joka kaksi vuotta sitten aloitti karsintansa alkulohkotappiolla Turkille, mutta peittosi karsintalohkonsa välierässä Kanadan ja finaalissa Kreikan ansaiten paikkansa olympiakentillä.
- Tämä on suuri mahdollisuus paitsi joukkueelle, myös faneille. Olympiakarsinnoissa tiedossa on taatusti ennenkokematon urheiluelämys, päättää Tuovi.
Lisätietoja: FIBA:n uutinen olympiakarsinnoista
Susijengin paidassa MM-kisoissa nähty Jacob Grandison debytoi uuden seuransa Menorcan riveissä. Remu Raitasen sihti oli kohdillaan ja Mikael Jantusen loisto-otteet EuroCupissa saivat jatkoa.
Lauri Markkasen nousu supertähtien joukkoon on ehdolla vuoden sykähdyttävämmäksi urheiluhetkeksi. Yleisöäänestys on käynnissä Urheilugaalan nettisivuilla ja 10 eniten ääniä kerännyttä ehdokasta etenee finaalivaiheeseen.
Viisivuotisen yliopistoliigauransa viime keväänä päättänyt ja Susijengiä Okinawan MM-kisoissa edustanut Jacob Grandison, 25, aloittaa ammattilaisuransa. Duken yliopistossa viime kaudella pelannut 198-senttinen Grandison liittyy Espanjan kakkosliigassa (LEB Oro) pelaavan Menorcan joukkueeseen.
Viimeiset kolme kautta Fukushima Firebondsia Japanin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla edustanut Susijengin veteraanisentteri Erik Murphy, 33, nousee sarjatasoa ylemmäs. 208-senttinen Murphy on allekirjoittanut yksivuotisen sopimuksen Japanin B1-liigan itälohkossa pelaavan Gunma Crane Thundersin kanssa.
Mikael Jantusen vahva debyyttikausi Paris Basketballin riveissä sai jatkoa viikonloppuna ja Edon Maxhuni oli jälleen liekeissä Le Portelin riveissä. Alex Murphy ja Remu Raitanen pääsivät juhlimaan voittoja Espanjassa.
Sasu Salinin ranne oli tulikuumana Mestarien liigan avauksessa, kun hän pommitti peräti kahdeksan kolmen pisteen heittoa sisään hurjalla prosentilla. Severi Kaukiainen oli Patrioti Levicen ykkösnimi FIBA Europe Cupissa ja Mikael Jantunen esiintyi vahvasti EuroCupissa.
Edon Maxhuni teki erinomaisen debyytin Ranskan liigassa, kun hän oli ottelun ykkösnimi Le Portelin kaataessa Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen Paris Basketballin.
Susijengi kohtasi MM-kisavalmistautumisensa aikana Liettuan täpötäydellä Nokia Arenalla viime elokuussa. Suomi-koriksen kaikkien aikojen ennätysyleisö toi mukanaan 1,3 miljoonan euron taloudellisen vaikuttavuuden Tampereen alueelle, kertoo Tampereen kaupungin ja Suomen Koripalloliiton yhdessä teettämä tutkimus.
Mikael Jantunen pääsi iskemään lopullisen niitin Paris Basketballin voitolle, kun Reyer Venezia kaatui EuroCupissa. Daniel Dolenc oli vahvassa vireessä Liettuassa ja Severi Kaukiainen sekä Trey Niemi auttoivat joukkueensa voittoihin Slovakiassa ja Italiassa.
Sasu Salinista tuli lauantaina Teneriffan onnistuneiden kolmen pisteen heittojen ennätysmies, kun hän auttoi joukkueensa kauden avausvoittoon. Ranskassa Mikael Jantunen ja Tuomas Iisalo juhlivat derby-pelin voittoa.
Susijengin avainmiehistöön lukeutuva pelinrakentaja ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 25, on solminut syyskauden kattavan sopimuksen Ranskan liigaa pelaavan Le Portelin kanssa. Maxhunin sopimus sisältää molemminpuolisen option kevätkaudesta 2024.
Espanjassa saatiin LEB Oro käyntiin ja Remu Raitasen ja Alex Murphyn joukkueet pääsivät heti ottamaan mittaa toisistaan. Mikael Jantunen puolestaan loisti EuroCupin avauksessa.
EuroCup starttaa tiistaina ja suomalaisittain lippua kantavat Paris Basketballin kaksikko Mikael Jantunen ja Tuomas Iisalo. Jantunen uskoo joukkueensa menestysmahdollisuuksiin menestyä kilpailussa.
Aatu Kivimäki esiintyi vahvasti ensiesiintymisessään Saksan Bundesliigassa ja Anton Mirolybov ja Samuli Nieminen pääsivät heti nostelemaan pokaalia Itävallassa.
Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen edustama Paris Basketball otti historiansa suurimman voiton Ranskan ProA:ssa ja jatkaa puhtaalla pelillä. Saksassa ja Sloveniassa puolestaan saatiin sarjakausi korkattua.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi, 36, on allekirjoittanut kaksivuotisen sopimuksen Italian ja Euroliigan suurseuran Virtus Bolognan kanssa. Edellisen kerran seurajoukkuetasolla SIG Strasbourgia valmentaneen lappeenrantalaislähtöisen Tuovin kutsui Bolognaan joukkueen tuore päävalmentaja Luca Banchi.
Kilpailukaudet ovat hiljalleen käynnistymässä Euroopassa ja sarjakausi käynnistyi Espanjassa ja Slovakiassa sekä Saksassa pelattiin cupia. Henri Kantonen puolestaan debytoi Liettuan liigassa.
Sasu Salinilla, 32, lähtee käyntiin jo kahdeksas täysi kausi Espanjan pääsarjassa ACB:ssä. Teneriffa lähtee hakemaan jälleen menestystä niin kotimaan kuin Euroopan kentillä.
Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.
Tuomas Iisalon alaisuuteen Paris Basketballin riveihin siirtynyt Mikael Jantunen aloitti kautensa hienosti auttamalla pariisilaisseuran kauden avausvoittoon. Kausi on startannut myös Liettuassa ja Tanskassa.